Advertisement
Czy rozwój technologii powinien iść w parze z rozwojem duchowym? Jak zrozumieć, czym jest technologia i postępujący świat nauki wobec duchowości? Nasze otoczenie podlega nieustannym przemianom, w których duch czasu ma swoją rolę w kształtowaniu naszego świata wartości. Na pytanie jak nawigować w tej rzeczywistości spróbujemy znaleźć odpowiedzi w trakcie debaty “technologia a duchowość”, gdzie prelegentami będą:Paweł Frelik - profesor w Ośrodku Studiów Amerykańskich UW. Zajmuje się science fiction, grami wideo oraz praktykami spekulacji kulturowej. Autor ponad 150 publikacji zagranicznych w tych dziedzinach. Członek rad redakcyjnych Science Fiction Studies (USA), Extrapolation (USA/UK) i Journal of Gaming and Virtual Worlds (UK) oraz współredaktor serii “New Dimensions in Science Fiction” (University of Wales Press, UK). W latach 2012-14, prezes Science Fiction Research Association (USA), a od 2022 prezes International Association for the Fantastic in the Arts (USA), na obydwu stanowiskach jako pierwszy badacz spoza USA i Wielkiej Brytanii. W 2017 był pierwszym nie-anglojęzycznym laureatem Thomas D. Clareson Award za działalność na rzecz badań nad science fiction, a w 2023 otrzymał Innovative Research Award, przyznawaną przez SFRA.
Krzysztof Kornas - Specjalista w zakresie komunikacji naukowo-technicznej, publicysta popularnonaukowy, kurator, analityk trendów. Na co dzień bada zależności między zmianami społeczno-kulturowymi a nauką, techniką, designem i sztuką. Z wykształcenia kulturoznawca (Uniwersytet Jagielloński), badający kulturę z perspektywy ewolucyjno-neurokognitywnej, absolwent studiów podyplomowych Trendwatching & Future Studies (Akademia Górniczo-Hutnicza). Organizował spotkania warszawskiej społeczności Quantified Self. Pisał teksty popularnonaukowe dla tygodnika „Wprost” i dla magazynu „Focus”. Stały współpracownik miesięcznika „Znak”. Kurator IX, X i XI edycji Festiwalu Przemiany w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Przygotowuje pracę doktorską na Uniwersytecie SWPS, wykładał w School of Ideas tej uczelni.
Mariusz Libel - od wielu lat działa na polu sztuki w przestrzeni publicznej. W latach 1998-2011 wraz z Krzysztofem Sidorkiem tworzył grupę artystyczną „Twożywo”. Od 2011 roku realizuje projekty indywidualne, takie jak: murale, ilustracje, szablony, projekty internetowe, wydawnicze czy plakaty. Reprezentuje urban-art i dasein zaangażowany. W swojej twórczości łączy ze sobą refleksję filozoficzną i krytyczny namysł nad współczesną rzeczywistością. Realizuje projekty z pogranicza poezji konceptualnej i grafiki. Artysta porusza w swojej twórczości tematy społeczne i filozoficzne. Wykorzystuje przy tym wieloznaczność słów, za którymi zawsze kryją się ważne pytania egzystencjalne, ujęte w charakterystyczną, typograficzną formę. Jest laureatem Paszportu „Polityki” (2006) w kategorii „Sztuki wizualne” oraz kilkukrotnym stypendystą Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
dr Marcin Trepczyński - filozof, wykładowca na Wydziale Filozofii UW. Specjalizuje się w filozofii i teologii średniowiecznej, bada też relacje między logiką, teologią i sztuczną inteligencją. Jest redaktorem naczelnym czasopisma naukowego "Edukacja Filozoficzna" oraz członkiem zarządu Logic and Religion Association.
Rozmowę poprowadzi:
Anna Fidos - magister filozofii. Nauczycielka etyki i retoryki w liceum ogólnoksztalcącym.
Prezes Międzywydziałowego Koła Kreatywnego Pisania UW. Zawodowo związana z tematyką zrównoważonego rozwoju.
Serdecznie zapraszamy i zachęcamy tradycyjnie do dyskusji podczas sesji pytań po debacie!
Advertisement
Event Venue & Nearby Stays
ul. Pasteura 5, 02-093 Warsaw, Poland, ulica Ludwika Pasteura 5, 02-093 Ochota, Polska,Warsaw, Poland