Advertisement
Dans på Slottet- Dancing QueenKammarmusikserie nr. 6
30 januari 2026, Seminarium av Mattias Lundberg: 17.15-17.45, Konsert: 18:00
Riddarsalen i Riddarhuset Sthlm
Stig in i 1600-talet, välkommen till drottning Christinas glänsande balsal!
Följ med på en förtrollande kväll när Riddarhussalen förvandlas till en tidig barockbal, inspirerad av drottning Christinas hov! Upplev livfull dansmusik i anda av hennes hovmusiker och närmaste krets, i en fest fylld av musik, historia, dramatik och 1600-talsflärd, allt till Riddarhusets 400-årsjubileum!
Kompositörer: bl.a. Michael Praetorius, Luigi Rossi, Alessandro Stradella, Thomas Baltzar mfl.
I samband med konserten hålls ett seminarium av Mattias Lundberg, professor i musikvetenskap vid Uppsala universitet, som berättar om Riddarhusets betydelse inom musiken under 1600-talet. Seminariet ingår i konsertbiljetten.
Stefan Lindvall: fiol Björg Ollén: blockflöjt Sven Aarflot: dulcian Mime Brinkmann: viola da gamba & vihuela de arco Johnny Rönnlund: trummor, tamburiner, antik cymbal, triangel, cymbale
Passa på att köpa biljett inklusive smörrebröd! Riddarhusets festvåning serverar läckra smörrebröd – ett med lax och ett med skagenröra. Det går även bra att köpa enbart konsertbiljett!
Biljetter finns på tickster.
Advertisement
Event Venue & Nearby Stays
Riddarhuset, Johanneshov, Stockholms Län, Sweden, Stockholm
Tickets
Concerts, fests, parties, meetups - all the happenings, one place.











