Advertisement
„Czarny to mój szczęśliwy kolor” porusza zagadnienie dezintegracji ciała, stanowiącego archiwum gestów i emocji. Jak ująć własne doświadczenia za pomocą ruchu? Czy taniec może być świadectwem przemiany?Jaką rolę w procesie integracji ciała ma oddech? Podstawowa funkcja organizmu, o której często zapominamy – w przeciwieństwie do delfinów, u których oddech jest świadomy – może być drogą do wyzwalania się z systemu opresji, odzyskiwania ciała i rozpoznawania manifestowanych w nim emocji.
„Czarny to mój szczęśliwy kolor” opowiada o możliwości. O przyzwoleniu sobie na świadome podejmowanie decyzji, wynikających z głębi ciała, na przekór zewnętrznym ramom i formatom – ciasnym, ograniczającym, budzącym wątpliwości. To niekończący się proces obnażania i transformacji, w którym ciało performera staje się podmiotem, dążącym do pełnej integracji, samoakceptacji oraz odkrywania na nowo swojego potencjału.
Chciałbym rozszczelnić temat utraconej ekspresji w wyniku depresji. Bazując na prywatnych doświadczeniach pracy w teatrze i na scenie tańca, konkursach i audycjach, doświadczeniach związanych z przymusem ciągłego udowadniania talentu i wszechstronności, spróbuję nazwać emocje, jakie mogą towarzyszyć performerom w momencie oceniania ich przez osoby, które mają władzę i decydują o ich przyszłości. Przybliżę sytuacje zagnieżdżonych w ciele sytuacji opresji, manipulacji oraz kwestionowania moich umiejętności i wartości, które pogłębiały poczucie porażki i bycia niewystarczającym. Spróbuję poprzez własne praktyki ruchowe i sceniczne ucieleśnić stany generowane przez takie sytuacje i potraktować je jako bazę do choreograficznych rozważań, w których ciała funkcjonują jednocześnie jako podmiot i jako przedmiot. Chciałbym aby ten spektakl stał się głosem w pewnym stopniu reprezentatywnym dla wielu osób nie tylko ze środowiska teatru i tańca, aby nakreślił wizję przyszłości, w której wszystkie osoby doświadczające kryzysu zdrowia psychicznego będą mieć odwagę mówić o tym głośno.
– Michał Przybyła
CZARNY TO MÓJ SZCZĘŚLIWY KOLOR
Michał Przybyła, Marcin Miętus
Koncepcja, choreografia, wykonanie: Michał Przybyła
Dramaturgia: Marcin Miętus
Muzyka: Przemek Degórski
Kostium: Mateusz Bidziński
Realizacja dźwięku i świateł: Maciej Frycz
Komunikacja i promocja: Michalina Cendrowska
Produkcja: Michał Przybyła & Dominika Mądry, Scena Robocza, Instytut Teatralny im. Z. Raszewskiego w Warszawie
Premiera: 6 X 2022
🐬 Spektakl jest rozwinięciem rezydencji artystycznej w Instytucie im. J. Grotowskiego, która miała miejsce w marcu 2022 roku.
🐬 “Czarny to mój szczęśliwy kolor” Michała Przybyły i Marcina Miętusa został wyróżniony w rankingu NAJLEPSZY, NAJLEPSZA, NAJLEPSI W SEZONIE 2022/2023!
__________________________________________________________
GRAMY: 14 marca 19:00
GDZIE: Studio Scena Robocza, ul. Wroniecka 6
BILETY do nabycia przez ➡️ https://bit.ly/3Q3uCQw lub na miejscu w dniu wydarzenia
Autorką grafiki jest Wiktoria Szydłowska
__________________________________________________________
Opisujemy: Fotografia ze spektaklu "Czarny to mój szczęśliwy kolor" przedstawia tańczącego mężczyznę w różowej kominiarce i różowym, dopasowanym kostiumie. Na zdjęcie naniesione są napisy "Czarny to mój szczęśliwy kolor", niżej informacje o dacie, godzinie i miejscu wydarzenia.
Dofinansowano ze środków budżetowych miasta Poznania #poznanwspiera
Advertisement
Event Venue & Nearby Stays
Wroniecka 6, 61-763 Poznan, Poland, ulica Wroniecka 6, 61-763 Poznań, Polska,Poznan, Poland
Tickets