Cyrille Aimée (USA / Francie)

Thu Oct 26 2023 at 07:30 pm

Palác Akropolis | Prague

Rachot
Publisher/HostRachot
Cyrille Aim\u00e9e (USA \/ Francie)
Advertisement
Jazz kořeněný New Yorkem, Paříží i Karibikem
Zpěvačka s kořeny ve Francii i Dominkánské republice užívá improvizaci nejen v hudbě, ale i v životě. Z tajných večírků s romskými muzikanty ve Francii se propracovala na Broadway, na prestižní jazzové festivaly, i k nominaci na Grammy.
Podobně jako Bobby McFerrin pracuje Cyrille Aimeé s krabičkou zvanou looper, ale klade přitom daleko větší důraz na rytmus. Vyrůstala v městečku Samois-sur-Seine jižně od Paříže. Zhruba o tři dekády dříve se v témže městě shodou okolností usadil kytarista Django Reinhardt, označovaný za průkopníka romského jazzu. Město Samois-sur-Seine díky tomu hostilo každý červen festival věnovaný jeho odkazu. Na okolních loukách tábořili romští kočovníci, a když rodiče tvrdě spali, Cyrille utekla oknem a přidala se k muzikantům. “I když sousedé rodiče varovali, že si koleduju o malér, nikdy mě nechytili. Můj cikánský kamarád na mě z dvorku zahvízdal a potají mě odvedl k ohni uprostřed tábora. Romský způsob života i kultura mě fascinovaly.” Když jí bylo čtrnáct, romský hudebník jí daroval červenou kytaru a Cyrille ho za odměnu naučila číst.
Studentská léta strávila vystupováním k kavárnách a klubech v Paříži. Později získala stipendium na hudební školu v New Yorku, a po nocích vystupovala v jazzových klubech. Tehdy začala užívat looper: “Zpěvák nedokáže zpívat v akordech, jako klavír či kytara. Ale s looperem to možné je, můžete tak pokládat jednu vrstvu zpěvu na druhou.”Mezi znalci vzbudila ohlas: měla talent, charisma, smysl pro humor, a její hlas jste identifikovali od první noty. Pravidelně koncertovala v Birdlandu i dalších slavných klubech, získala cenu v soutěži na festivalu v Montreux. The New York Times o ní píše jako o “prudce stupající hvězdě v galaxii jazzových zpěvaček.” Jejím největším darem je schopnost posluchače vtáhnout do děje svých písňových příběhů. Ocenil to i Stephen Sondheim, jeden z největších žijících broadwayských skladatelů, když ji spolu s dalšími muzikálovými hvězdami obsadil do show, kterou doprovázel Wynton Marsalis se svým Jazz at Lincoln Center Orchestra.
--EN--
Cyrille Aimée – A rising star in the galaxy of jazz singers
Improvisation is not just a technique for Grammy nominated artist Cyrille Aimée, it’s a way of life. The acclaimed vocalist ventured from singing on street corners in Europe to dazzling audiences at the world’s most prestigious jazz festivals; from sneaking out to sing in gypsy encampments in her native France to acting on Broadway; from braving the notoriously tough audiences at New York’s Apollo Theatre to being called a “rising star in the galaxy of jazz singers” by The New York Times. Among countless accolades, Aimée won the Montreux Jazz Festival Vocal Competition and the Sarah Vaughn International Jazz Vocal Competition. As an actress, Aimée co-starred with Bernadette Peters in a Stephen Sondheim tribute at New York’s City Center which inspired her to dig deeper into Sondheim's repertoire, resulting in her fourth and most recent album, Move On: A Sondheim Adventure. She’s shared her story via master classes, a TEDx talk, and a few addresses at the Conference on World Affairs.
INFO: https://rachot.cz/
Předprodej / Presale via GoOut od / from 550,- CZK
Projekt je realizován za finanční podpory MKČR, SFK a MHMP
Advertisement

Event Venue & Nearby Stays

Palác Akropolis, Kubelíkova 27,Prague, Czech Republic

Tickets

Sharing is Caring: