Advertisement
Hvad kan være bedre end at møde dagen med glæde, ro og fordybelse?Vær med, når vi byder velkommen til en stund med Chi Gong - som foregår i foredragssalen i Medborgerhuset mens Vor Frue Kirke er under renovering.
Mød Ann Pia Kjær, som er vores livsglade og erfarne underviser, og som med smittende livsglæde vil guide dig gennem en lille time med Chi Gong.
OBS: Mens Vor Frue Kirke er under renovering inviterer vi til Chi Gong i Foredragssalen i Medborgerhuset.
Chi Gong er bevægelseskunst fra Kina, der - gennem flere tusind år - har været brugt til at vedligeholde helbredet, og forhindre eller afhjælpe sygdom.
Chi er det kinesiske udtryk for den livsenergi og livskraft der strømmer i kroppen, og som er grundlaget for kroppens helbred, og for vores handlekraft og vores aktivitetsniveau.
Du kan bære dit almindelige tøj, når du deltager i Chi Gong. Bevægelserne er langsomme og meditative, så alle kan være med.
Efter Chi Gong vil der være en kop kaffe og tid til samvær,
Følgende lørdage har vi Chi Gong kl. 11 i første halvår 2026 (med forbehold for ændringer)
28. februar
21. marts
18. april
16. maj
27. juni
Vi glæder os til at se dig. Ingen tilmelding bare mød op!
Advertisement
Event Venue & Nearby Stays
Foredragssalen i Medborgerhuset i Aalborg, APCOA PARKING, Nytorv, 9000 Aalborg, Danmark, Aalborg, Denmark
Concerts, fests, parties, meetups - all the happenings, one place.








