Advertisement
⚫️ Beyond Walls x ISBN Budapest ⚫️ [ENG BELOW]A Puszta életen túl projekt következő nyilvános eseménye:
Performatív előadás & workshop:
A gondoskodás mint ellenállás:
A test gyarmati politikájának megkérdőjelezése
⚫️ Hogyan válhat a gondoskodás a dekolonizáció eszközévé, hogyan támogatja az önrendelkezést, a gyógyulást és a kollektív jólétet? A Beyond Walls ezt a kérdést vizsgálja performatív előadásában, amelynek címe A gondoskodás mint ellenállás: A test gyarmati politikájának megkérdőjelezése.
⚫️ Amszterdamban működő diaszpóra-kollektívaként számunkra a gondoskodás egy olyan mélyen gyökerező kollektív gyakorlat, amelyet a kiszakítottság, a gyarmati történelem és az identitás összetettsége alakít. Ez nem egyéni, sokkal inkább közösségi erőfeszítés, amely a szolidaritásban, kitartásban, a rendszerszintű kirekesztéssel, a kulturális kitörléssel és a gyarmatosítás napjainkban is jelen lévő örökségével szembeni ellenállásban gyökerezik.
⚫️ A gyarmatosítás megzavarta a gondoskodás és a cselekvőképesség kollektív rendszereit. A gondoskodás a diaszpórán közösség belül magában foglalja a biztonság, a gyógyulás és az összetartozás terének megteremtését, ami kihívást jelent azokra a gyarmatosításban gyökerező kapitalista rendszerekre nézve, amelyek az individualizmust és a kizsákmányolást helyezik előtérbe a közösségi gondoskodással szemben. A Beyond Walls dekolonialista szemszögből vizsgálja a test feletti állami és gyarmati ellenőrzés ezen örökségeit.
⚫️ A gondoskodás kérdéséhez diaszpórikus szemlélettel közelítünk, ekként értelmezzük, feltárva az ahhoz fűződő személyes és kollektív kapcsolatok metszéspontjait. Eszközeink a kolonialista “kitörlés” vizsgálatakor a különböző kutatási projektek, a történetmesélés, a művészet. December 12-én egy interaktív előadás keretében a személyes és kollektív jólét feletti cselekvő döntés jogának visszaszerzésére teszünk kísérletet.
Mindez összhangban van a Beyond Bare Life (A puszta életen túl) projekt törekvéseivel, amely az ellátási rendszerek, a biopolitika és a gyarmati történelmek metszéspontjait vizsgálja, kapcsolatot teremtve a szocialista Kelet-Európa és a gyarmati múlt között.
Az előadás nyelve angol.
Mindenkit szeretettel várunk!
⚫️ Beyond Walls ⚫️ egy amszterdami székhelyű kollektíva, amely kutatással, történetmeséléssel és művészeti projektekkel járul hozzá a közösségközpontú hangok felerősítéséhez. A csoport a gyarmatosítás és az imperializmus összefonódott történelmét és annak utóéletét kutatja, az emberekre, kultúrájukra, a földre gyakorolt hatásokra összpontosítva. A kollektíva többek között olyan kiállításokon szerepelt, mint a Revolusi a Rijksmuseumban, együttműködik az Amszterdami Egyetemmel a dekolonialista elmélet és gyakorlatok népszerűsítése terén, több éves együttműködés keretében dolgozik az amszterdami Wereldmuseum csapatával, hogy a gyarmati gyűjtemények értékének és jelentésének feltárásával foglalkozzon. A Beyond Walls diaszpórikus perspektívából vizsgálja a személyes történeteket, a gyarmati történelmet és az ellenállást, kiemelve a kolonialitást, az egyenlőtlen hatalmi struktúrákat, a rasszizmust, valamint az identitás és a (se)hovatartozás kérdéseit. Mindezt kiállításokon, dokumentumfilmeken, kutatásokon keresztül, nemzetközi együttműködések, nyilvános programok, tanácsadások keretében mutatják be, valósítják meg. Intézményekkel és közösségekkel egyaránt együttműködnek, hogy megkérdőjelezzék az uralkodó narratívákat, és földrajzi határokon átívelve kölcsönösségen és szolidaritáson alapuló kapcsolatokat építsenek ki. A Beyond Walls az aktív részvételre bíztat, és a hosszú távú együttműködésekkel strukturális változást szeretne elérni a helyreállító igazságszolgáltatás cselekvésorientált megközelítései révén, az intézményekben és azokon kívül is.
⚫️ A Beyond Walls alapító tagjai:
Suzanne Rastovac (történész, kurátor, kutató), Glenda Pattipeilohy (edukátor, rendezvényszervező, közösségépítő), Armando Ello (fotográfus, filmes, kiadó), Jeremy Flohr (vizuális történetmesélő, filmes, hangmérnök).
Az esemény támogatói:
Holland Nagykövetség, Budapest
NKA
––––– ––––– –––––
Performance Lecture & Workshop Care as Resistance:
Challenging the Colonial Politics of the Body
⚫️ How can care become a tool for decolonization, fostering self-determination, healing, and collective well-being? Beyond Walls explores this question during their Performance Lecture Care as Resistance: Challenging the Colonial Politics of the Body.
⚫️ As a diasporic collective based in Amsterdam, care is a deeply relational and collective practice shaped by the complexities of displacement, colonial history, and identity. It is not just an individual act, but a communal effort rooted in resilience, solidarity, and resistance against systemic exclusion, cultural erasure, and the ongoing legacies of colonialism.
⚫️ Colonialism disrupted collective systems of care and agency. Care within the diaspora involves creating spaces of safety, healing, and belonging that challenges capitalist systems rooted in colonialism that prioritize individualism and exploitation over community care. Through a decolonial lens, Beyond Walls unpacks these legacies of state and colonial control over the body.
⚫️ Beyond Walls shares their perspectives on care through a diasporic lens, exploring the intersections of personal and collective connections to care, and challenging colonial erasures through research, storytelling, and art. In an interactive performance lecture, the collective invites participants to engage with decolonial and diasporic practices that challenge colonial erasures and reclaim agency over personal and collective well-being. This exploration aligns with the Beyond Bare Life project, which examines the intersections of care regimes, biopolitics, and colonial histories, drawing connections between socialist Eastern Europe and colonial pasts.
⚫️ Beyond Walls ⚫️ is an Amsterdam-based, globally active art and research collective that amplifies community-centered voices through research, storytelling, and art. The collective explores the entangled histories and afterlives of colonialism and imperialism, focusing on their impact on peoples, land, and cultures. It has contributed to exhibitions like Revolusi at the Rijksmuseum, established a structural collaboration with the University of Amsterdam to engage students with decolonial theory and practice, and embarked on a multi-year partnership with the Wereldmuseum Amsterdam to explore the value and meaning of colonial collections. Through a diasporic lens, Beyond Walls connects personal stories, colonial history, and contemporary narratives of resilience, highlighting the impact of colonialism/coloniality, unequal power structures, racism, and questions of identity and (un)belonging. The collective engages in this work through exhibitions, documentaries, research, international collaborations, public programming, advice, and more. It works with both institutions and communities to challenge dominant narratives and build relationships based on reciprocity and solidarity across geographies. Beyond Walls fosters active participation and strives to create long-term partnerships and structural impact through action-oriented approaches to restorative justice, both within and beyond institutional walls.
Performative lecture & Workshop
Thursday, 12 December at 6 PM
ISBN+ Contemporary Art Centre and Bookshop,
Budapest, Hungary
⚫️ Core team and founders of BEYOND WALLS collective: Suzanne Rastovac (historian, curator, researcher), Glenda Pattipeilohy (event producer, educator, community builder), Armando Ello (photographer, filmmaker, publisher) and Jeremy Flohr (visual storyteller, filmmaker, audio engineer).
The event is supported by
NKA, Embassy of the Netherlands in Budapest, Hungary
Advertisement
Event Venue & Nearby Stays
Baross u. 42., Budapest, Hungary, 1085