Cappella Nova på Kulturhuset Najaden

Sun Oct 05 2025 at 04:00 pm to 06:00 pm UTC+02:00

Kulturhuset Najaden | Halmstad

Halmstads Konsertf\u00f6rening
Publisher/HostHalmstads Konsertförening
Cappella Nova p\u00e5 Kulturhuset Najaden
Advertisement
sönd 5 oktober kl. 16.00 Cappella Nova
Kulturhuset Najaden
Bland annat svenska folkmelodier och Aulis Sallinen: Aspekter på Peltoniemi Hintriks begravningsmarsch
Aulis Sallinen växte upp i en genomgående Sibeliuscentrerad värld och skrev tonal musik för att behaga sina lärare vid Sibelius-Akademin i Helsingfors medan Sibelius fortfarande levde och var en nationalhjälte. I slutet av 1950-talet nådde dock efterkrigstidens serialism Finland. "Serialismen fann sin väg till Finland och mina studiekamrater mötte den med öppna armar. Och det gjorde jag också", mindes Sallinen. "Min examensuppgift 1960 och mina två första stråkkvartetter var något i stil med en tillämpning av 12-tonersmusik."
Men om serialismen gav Sallinen grunden för en konstnärlig självständighetsförklaring från den föregående generationens accepterade modell, introducerade den sina egna begränsningar och i slutet av decenniet hade Sallinen redan rört sig bort från den. Hans tredje stråkkvartett komponerades 1969 för skolkonserter, och kompositören valde att använda en traditionell fiolmelodi - Peltoniemi Hintriks Begravningsmarsch - som ett lätt identifierbart tema för en uppsättning variationer.
Denna sorgliga modala melodi uttrycks tydligt i början av första fiol och cello, och utvecklas sedan i olika aspekter genom fem variationer och två intermezzon, "alltid närvarande antingen i sig själv, som en avlägsen horisont, eller i dess variationer", sa Sallinen. Formen är en symmetrisk båge med den tredje variationen, inramad av de hala intermezzon, i centrum. De instrumentala teknikerna är lika varierade som det tematiska materialet, allt från dunkande pizzicato-ackord till spöklika övertoner, i musik som sällan förlorar en känsla av jordnära rot, trots den sneda vinkeln hos vissa av "aspekterna".
- John Henken är publikationschef för Los Angeles Philharmonic Association.
Advertisement

Event Venue & Nearby Stays

Kulturhuset Najaden, Fiskaregatan 19, SE-302 90 Halmstad, Sverige, Halmstad, Sweden

Tickets

Sharing is Caring:

More Events in Halmstad

Accesia Academy course: Extensive Feline Dentistry
Mon, 06 Oct at 09:00 am Accesia Academy course: Extensive Feline Dentistry

Söndrumsvägen 35, 30237 Halmstad, Sweden

F\u00f6rfattarbes\u00f6k: Lydia Sandqvist och Leila Inanna Sultan
Tue, 07 Oct at 06:30 pm Författarbesök: Lydia Sandqvist och Leila Inanna Sultan

Biblioteken i Halmstad, Stadsbiblioteket (Halmstad, Sweden)

F\u00f6rel\u00e4sning: N\u00e4r det fria ordet hotas \u2013 vem f\u00f6rsvarar det?
Wed, 08 Oct at 09:00 am Föreläsning: När det fria ordet hotas – vem försvarar det?

Biblioteken i Halmstad, Stadsbiblioteket (Halmstad)

Tomas Andersson Wij | Kyrkorna 2025 | Immanuelskyrkan i Halmstad
Wed, 08 Oct at 06:30 pm Tomas Andersson Wij | Kyrkorna 2025 | Immanuelskyrkan i Halmstad

Immanuelskyrkan, Halmstad

Tomas Andersson Wij in Halmstad
Wed, 08 Oct at 06:30 pm Tomas Andersson Wij in Halmstad

Konst i Immanuelskyrkan

Halmstad is Happening!

Never miss your favorite happenings again!

Explore Halmstad Events