Advertisement
Několikrát ročně pro vás pořádáme přípravu na canisterapeutickou práci s vaším pejskem, na kurzy vždy v blízké době navazují canisterapeutické zkoušky **************************************
Canisterapeutický test v Boudě povede ⭐Jana Janků⭐,
která se se svoji smečkou intenzivně a dlouhodobě canisterapii věnuje, především u dětí v MŠ, ale také u dětí s mentálním či kombinovaným postižením.
***************************************
Podmínky k účasti na canisterapeutických zkouškách:
Aby se mohli pes i jeho majitel stát canisterapeutickým týmem, musí nejdříve složit zkoušky, které testují povahu psů, a musí splnit podmínky k účasti na zkouškách
•Podle zákona 246/1992 Sb. na ochranu zvířat proti týrání ve znění pozdějších předpisů se nesmí zkoušek zúčastnit psi s kupírovanýma ušima.
•V den zkoušek musí pes dosáhnout věku nejméně: 12 měsíců -„malý“(cca do 35 cm), 15 měsíců -„střední“ (cca do 60 cm) a 18 měsíců -„velký“ (cca nad 60 cm). Výška je uvedena vkohoutku.
•V den zkoušek se pes podrobí vstupní prohlídce u veterináře – v místě zkoušek.
•Psovod se prokáže očkovacím průkazem psa potvrzujícím pravidelnou veterinární péči (očkování proti vzteklině, parvoviróze, inf. zánětu jater atd. a pravidelným odčervováním –alespoň 2x ročně).
•Pes musí být v dobrém zdravotním stavu, bolestivost jakékoli části těla vylučuje psa ze zkoušek.
•Zkoušek se nesmí zúčastnit feny v době hárání, kojící feny a feny vdruhé polovině březosti.
•V průběhu zkoušek je zakázáno používání ostnatého, elektrického a stahovacího obojku. Povolen je pouze hladký kožený (látkový) obojek nebo postroj, kovový obojek v režimu „nestahování“.
**************************************************
Co by měl váš pejsek zvládnout???
způsob poučení osob a způsob kontroly dodržování řádu
Každý, kdo je řádně přihlášen ke canisterapeutickým zkouškám, je povinen se předem seznámit se zkušebním řádem pro canisterapii. Tuto skutečnost potvrzuje svým podpisem na přihlášce k povahovým testům canisterapeutického psa.
Psi agresivní nebo bázliví jsou ze zkoušek vyloučeni.
Při zkoušce jste posuzováni jako tým, vy a váš pes
Zkušební řád•
Kontrola poslušnosti, ovladatelnost psa
Pes na vodítku jde vedle nohy přímým směrem, na povel rozhodčího mění směr a tempo chůze. Pes na vodítku sedí u psovoda, na povel rozhodčího „sedni“, „lehni“, „vstaň“ mění polohu
Pes je odložen na vzdálenost 20 kroků, mezi psem a psovodem prochází skupinka osob. Psovod provede přivolání psa přes tuto skupinku.
Pes je odložen na vzdálenost 20 kroků, mezi psem a psovodem prochází skupinka osob.
Dlouhodobé odložení trvá minimálně 1 minutu.
Pes leží a vyčká příchodu psovoda. Povely lze opakovat maximálně 3x. Je povoleno používání jakékoli motivační pomůcky
.•Setkání s rozhodčím, braní pamlsků zdlaně, špetky
Psovod se psem na vodítku předstoupí před rozhodčího. Rozhodčí psovodovi podá ruku, přistoupí ke psu, osloví ho, pohladí po hlavě, prohmatá tělo, zkontroluje chrup. Postupně zvedá přední tlapky, zatahá za uši, psa obejme. Malého psa vezme do náruče. Ve všech uvedených bodech postupuje důkladně, ale s ohledem na to, že se se psem ještě dobře nezná. Rozhodčí nabídne psovi pamlsek nejdříve z dlaně, poté ze špetky.
•Kontrola dráždivosti a útlumu
Rozhodčí psa rozdovádí přiměřeným způsobem, který si sám zvolí (hází mu balónek apod.; v případě, že pes hru odmítá, může použít pamlsek na odvedení pozornosti od psovoda). Pes nesmí být na vodítku. Na pokyn rozhodčího musí psovod hru ukončit a psa přivolat k sobě. Povel pro ukončení hry může psovod opakovat bez omezení Používání různých druhů přivolání, lákání psa na předměty a pamlsky je dovoleno. Čas mezi pokynem rozhodčího pro ukončení hry a upoutáním psa psovodem na vodítko je omezen na 25 sekund
.•Reakce na cizí psy, hluk a pachy
Všichni psovodi se psy se postaví do řady vodstupech cca 2 metry. Každá dvojice projde „slalom“ mezi ostatními týmy a vrátí se na výchozí bod. Kolem řady prochází figurant, který drží látku napuštěnou dezinfekcí, savem, apod.
Figurant na vzdálenost cca 3 metry upustí kovový předmět, upustí pet lahev skamínky, tašku splechovkami, apod
Psi mohou být na vodítku.
Hlouček lidí
Psovod se psem přichází ke skupince nejméně pěti lidí, kteří se spolu přátelsky baví. Jeden z lidí má v ruce deštník, který znenadání otevře (ne proti psovi, ale směrem nahoru). Druhý má berle, které upustí. Všichni lidé si postupně psa pohladí. Ke psu přichází jedna osoba po čtyřech a pohladí ho. Člověk s berlemi přistoupí ke psu, dotýká se berlemi boku psa. Pes nesmí berle brát do tlamy, tahat. Všechny požadované úkony se provádějí za pohybu.V další fázi osoby v hloučku začnou křičet a hlasitě se smát. Psovod se psem na vodítku dlouhém minimálně 1,5 m obejde skupinku a poté projde přímo mezi lidmi. Psovod může psa pouze chválit či jinak podporovat.
•Reakce na běžícího člověka a pád člověka
Psovod se psem na vodítku dlouhém alespoň 1,5 m kráčejí po chodníku. Kolem nich probíhá člověk, za ním další, který v blízkosti psa upadne a upustí tašku splastovými láhvemi nebo plechovkami. Pes se nesmí zachovat bázlivě nebo naopak agresivně, chňapnout po tašce. Psovod nesmí během testování tohoto bodu klást psovi žádné povely.
•Kontrola psychické stability psa
Pes je bez jakéhokoli povelu psovoda přivázán kúvazu vodítkem dlouhým 1,5 metru. Psovod je mimodohled psa. Skupinka lidí se prochází pomalou chůzí kolem psa.
•Reakce na invalidní vozík
Osoba na invalidním vozíku přijíždí ke psovodovi se psem, naváže přátelský rozhovor, psa pohladí, malého pejska vezme na klín a dá mu pamlsek (pes jej může, ale nemusí přijmout). Pes nesmí projevit žádný náznak nevole nebo agresivity. Psovod se psem doprovodí osobu na invalidním vozíku, pes jde vedle vozíku. V tomto bodě se hodnotí také práce psovoda s „klientem“.
•Polohování
K osobě ležící na zemi na dece přichází psovod se psem, dává psovi povel lehni. Pes leží v libovolné pozici, nechá se od figuranta pohladit, položit nohu na záda, obejmout, zataha na uši.
*******************************************
Částka za účast na zkouškách:
Týmy, které prošly kurzem pořádaným Boudou (viz samostatná událost)
2200 Kč za tým - psovod/pes
Týmy, které zkoušky absolvují podruhé (zkoušky pořádané Boudou)k získání doživotní platnosti, (první vydáný certifikát platí rok, po roce je potřeba pejska přezkoušet). -
1800 Kč za tým - psovod/pes
Týmy, které se na zkoušku připravují samy
2500 Kč za tým - psovod/pes
Max. počet týmů je 10
(Přednost mají týmy z Boudy :)
Platbu zasílejte na účet: (pozor, změna účtu) č.ú:5062120043/0800
do variabilního symbolu nebo poznámky k platbě uveďte Vaše jméno.
- přihlášku zasílejte na e-mail: [email protected]
*********************************************************
Těšíme se na Vás!!!!
Změna místa (zůstane lokalita Praha) a času (hodin) vyhrazena!!!
Advertisement
Event Venue & Nearby Stays
Pesopark, Podlesek 2,Prague, Czech Republic