Advertisement
Milí priatelia, srdečne vás pozývame na celodenný program, počas ktorého si priblížime dva hlavné scenáre budúcnosti: transhumanizmus a regeneratívnu kultúru. V sérii troch prednášok Emila Páleša, Lukáša Karasa a Vlada Lobotku budeme skúmať ich podstatu, sny a ciele. O oboch hnutiach budeme uvažovať filozoficky, posúdime ich cez prizmu religionistiky a hlbinnej psychológie, zamyslíme sa nad ich východiskami a vykreslíme ich ďalekosiahly vplyv na spoločnosť, prírodu a vnímanie človeka ako takého. Ukážeme rozdiely v stratégiách a metódach, ktorými pristupujú k dnešným systémovým výzvam, a načrtneme scenáre budúcnosti, ku ktorým oba civilizačné modely smerujú. Všetko toto si v závere sprítomníme prostredníctvom systemickej konštelácie facilitovanej Lenkou Palatovou.Program
9.30-11.20 Lukáš Karas (prednáška + otázky)
11.40-13.30 Vlado Lobotka (prednáška + otázky)
13.30-14.30 obedová prestávka
14.30-16.20 Emil (prednáška + otázky)
16.40-18.10 Lenka Palatová (konštelácia)
18.30-19.30 (záverečné otázky + follow up)
Emil Páleš: Aký nový človek by mal vzniknúť?
Prekonať samého seba je odvekým snom ľudí, avšak transhumanisti ho už nechápu duchovne, ale technologicky. Namiesto celistvého ohňa lásky zvnútra začínajú vylepšovať človeka zvonku pomocou jednoúčelového rozumu. Také zásahy však len uväznia ľudského ducha v jemu cudzom tele a smerujú skôr k podčloveku než nadčloveku. Kto vlastne sme a na koho sa chceme premeniť? Každá filozofia je sebapochopením, ktorým sa sami utvárame a meníme. Začal sa dejinný zápas medzi transhumanizmom a biokonzervativizmom. Kto má pravdu? Aké budú želané aj neželané vedľajšie následky týchto koncepcií? Podarí sa uchovať slobodu, nestratí sa ľudskosť? A prečo vylepšujeme človeka umelo, keď sme v tom smere zatiaľ nevyužili ani náš prirodzený potenciál?
Vlado Lobotka: Civilizácia na križovatke - kolaps alebo transformácia?
Každá civilizácia je prejavom veľkého civilizačného príbehu, ktorý sýti ašpirácie jej členov špecifickým chápaním Dobra, Pravdy a Krásy a v rôznych oblastiach ůdskej činnosti vytvára svoje nespočetné teoretické a praktické aplikácie. Naša moderná civilizácia je postavená na príbehu, ktorý sa neustále pokúšal - nie veľmi úspešne - spojiť romantický idealizmus, založený na metafore organizmu, s osvietenským racionalizmom, založeným na metafore stroja. Komplexná dialektika medzi týmito dvoma prúdmi sa nakoniec preklopila v prospech mechanického racionalizmu a práve mnohorozmerné dôsledky jeho plošnej dominancie priviedli našu civilizáciu do systémovej krízy, ktorej dnes čelíme. Ak sa rozhodneme túto krízu ignorovať, najpravdepodobnejším výsledkom bude kolaps. Možnosťou je však aj transformácia, ku ktorej nás vyzývajú dva vplyvné civilizačné príbehy, z ktorých každý zdôrazňuje potrebu prekonať človeka v jeho súčasnej podobe. To, čo ich od seba radikálne odlišuje sú metafyzické rámce, do ktorých sú zasadené, ciele, ku ktorým smerujú, a prostriedky, ktorými sa snažia svoje ciele dosiahnuť. Jeden stavia na technologickom, druhý na duchovnom koncepte „nadčloveka“. Ako každý z týchto dvoch metapríbehov chápe človeka a jeho tvorivý potenciál? Ako interpretuje doterajšiu cestu ľudstva naprieč časom? A ako pracuje s hlavnými civilizačnými výzvami našej doby? Práve tieto aspekty sú kľúčom k pochopeniu toho, aká odlišná budúcnosť nás v každom z týchto scenárov čaká.
Lukáš Karas: Nadčlovek, kyborg a Boh - horizonty transhumanizmu
Božské ašpirácie človeka treba brať vážne! Ako správne poukázal Mircea Eliade, ľudskému druhu je túžba po raji a transcendencii ľudského o úplne vlastná. Rôzne mýty z celého sveta odhaľujú, že človek vždy a všade túžil po vykúpení, raji, stave osvietenia, nebeskom kráľovstve, skrátka po tom, aby sa povzniesol nad svoj súčasný stav. V mystických náukách mal človek na konci času znovu nadobudnúť späť svoju stratenú božskosť, vystúpiť na nebesia alebo realizovať fascinujúci potenciál kozmického človeka. Podľa Pierra Teilharda Chardina tak evolúcia celej prírody a kozmického pohybu vrcholí v bode omega, v konečnom vtelení kristovského vedomia. Ako si správne všímajú rôzni myslitelia, človek premietal tento vrodený potenciál do budúcnosti a zamýšľal ho realizovať rôznymi prostriedkami. K tomu používal techniku, ktorú rozvíjal v závislosti od ideálu, ktorý chcel dosiahnuť. Takto napríklad Východ v snahe o osvietenie vynašiel techniky jógy a tantry. Všeobecným zameraním duchovných techník je transcendentná vertikála. Naproti tomu moderný človek v súlade s materialistickým svetonázorom projektuje svoj vlastný potenciál horizontálne. Preto hodlá svoje človečenstvo transcendovať technologicky. Verí napríklad v dosiahnutie nesmrteľnosti prostredníctvom genetického inžinierstva alebo v prienik do virtuálnej dimenzie prostredníctvom avatara od spoločnosti Meta. V moderných mýtoch skrátka nachádzame ozveny tradičných duchovných ideí. Jeho viera v nekonečnú premenu seba samého dômyselnými prostriedkami vedy popiera akúkoľvek prirodzenosť a prírodnú podmienenosť a nachádza vyjadrenie napríklad v psychickom sebadizajnovaní prostredníctvom drog a psychofarmák.
Termín
Program sa uskutoční dňa 22. februára 2025 od 9:30 na adrese: KTC Tanec v meste,
Tehelná 26, Bratislava
Prihlásenie
Prihlásenie na akciu nie je potrebné. Priestor má kapacitu sto účastníkov.
Cena
40 EUR, platba sa realizuje na mieste.
Advertisement
Event Venue & Nearby Stays
Tanec v meste Bratislava, Tehelná 3120/26, 831 03 Bratislava, Slovensko,Bratislava, Slovakia