BRAK BILETÓW | Wieczór opowieści: Lech Emfazy Stefański

Sat Dec 03 2022 at 06:00 pm to 08:00 pm

Muzeum Woli | Warsaw

Muzeum Woli
Publisher/HostMuzeum Woli
BRAK BILET\u00d3W | Wiecz\u00f3r opowie\u015bci: Lech Emfazy Stefa\u0144ski
Advertisement
Wystawa “Białoszewski nieosobny” opowiada o sieci artystycznych relacji poety. Podczas cyklu “Wieczór opowieści” poznamy osoby pamiętające Mirona Białoszewskiego i artystów, z którymi współpracował.
?Bohaterem ostatniego spotkania z cyklu już 3.12 stanie się Lech Emfazy Stefański - jeden z bohaterów wystawy „Białoszewski nieosobny”.
Inicjator powstania Teatru na Tarczyńskiej i jeden z trzech, obok Mirona Białoszewskiego i Bogusława Choińskiego, jego głównych autorów. Twórca spektakli „Homunculus” czy „Narodziny Afrodyty”, scenograf, a także aktor grający we własnych sztukach oraz sztukach Choińskiego i Białoszewskiego (np. w słynnych „Wyprawach krzyżowych”). Jednak jego późniejsza działalność – choć stale związany był z teatrem jako dyplomowany reżyser – koncentrowała się wokół zagadnień, które najlepiej jest objąć tytułem jednej z jego książek, od magii do psychotroniki. Był miłośnikiem zjawisk paranormalnych i ezoteryki, radiestetą, hipnotyzerem, eksperymentatorem (prowadził m.in. badania nad widzeniem skórnym), autorem kursów doskonalenia umysłu, znawcą dziejów i religii Słowian, współzałożycielem Polskiego Towarzystwa Psychotronicznego, Stowarzyszenia Radiestetów w Warszawie, a także związku wyznaniowego pod nazwą Rodzimy Kościół Polski.
Podczas spotkania postaramy się przybliżyć postać Lecha Emfazego Stefańskiego jako człowieka 
o bardzo szerokich zainteresowaniach, ogromnej wiedzy i wreszcie o niezwykłej osobowości 
i imieniu (Emfazy).

?Pomogą nam w tym ludzie, którzy postanowili nakręcić film dokumentalny 
o naszym bohaterze. Do filmowego zespołu należą: Zbigniew Łagosz, Dariusz Misiuna, Jan Przyłuski, Olga Drenda, Łukasz Orbitowski oraz Tomasz Stawiszyński.
?️Dariusz Misiuna - socjolog kultury i religii, historyk idei, badacz myśli transgresyjnych, animator działań artystycznych. Ukończył Wydział Socjologii na Uniwersytecie Warszawskim oraz Szkołę Nauk Społecznych w Polskiej Akademii Nauk. W latach 1995-2015 pracował w redakcji magazynu „ALBO albo. Problemy psychologii i kultury”. Pisał też pionierskie artykuły na temat okultyzmu, praktyk dotyczących modyfikacji ciała oraz kultury psychodelicznej na łamach takich pism jak „Wegetariański Świat”, „Plastik”, „Wiedza Tajemna”, „Zine” i „Playboy”. Pod koniec lat 90. ** wieku zaczął prowadzić stronę internetową Okultura, jedną z pierwszych poświęconych zachodniej ezoteryce. W 2001 roku założył wydawnictwo Okultura, które do tej pory wydało około stu publikacji z dziedziny bardzo szeroko pojmowanego styku kontrkultury i okultyzmu. Przełożył kilkadziesiąt dzieł takich twórców jak Aleister Crowley, Israel Regardie, Robert Anton Wilson, Timothy Leary, Terence McKenna, Douglas Rushkoff czy Alan Watts. W latach 2002-2004 współprowadził Festiwal Filmów Eksperymentalnych i Magicznych w Toruniu. Twórca magazynu psycho-aktywnego „Trans/wizje”, a w latach 2011-2015 festiwalu organizowanego pod tą samą nazwą w warszawskim Centrum Sztuki Współczesnej. Od 2012 roku redaktor naczelny magazynu „Hermaion” poświęconego badaniom naukowym zachodniej tradycji ezoterycznej.
?️Zbigniew Łagosz - religioznawca, autor prac dotyczących ezoteryzmu, biograf Czesława Czyńskiego. Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, tytuł doktora otrzymał w 2011 roku na Uniwersytecie Jagiellońskim na podstawie rozprawy Wpływ Aleistera Crowleya na środowisko magiczne w Polsce ** wieku. Autor monografii poświęconych osobie Czesława Czyńskiego i ponad 80 artykułów traktujących w sposób naukowy o ezoteryce. Współtwórca i zastępca redaktora naczelnego czasopisma „Hermaion”. Inicjator projektu tyczącego filmu dokumentalnego o osobie Lecha „Emfazego” Stefańskiego początkującego serię biograficzną Polscy ezoterycy.
?️Łukasz Orbitowski - pisarz, autor powieści Kult, Inna dusza i wielu innych. Twórca programów telewizyjnych. Adherent zajęć na siłowni, słucha metalu, jako czarny coach próbuje bawić ludzi. W maju tego roku ukazała się jego nowa powieść Chodź ze mną. Laureat Paszportu „Polityki” i Nagrody Zajdla, nominowany do Nagrody Literackiej „Nike” oraz Nagrody Literackiej Gdynia.

?Spotkanie poprowadzi Agnieszka Czerniak - z wykształcenia teatrolog, absolwentka Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Łódzkiego. Swoją pracę magisterską poświęciła utworom dramatycznym Mirona Białoszewskiego. Dzięki zainteresowaniu Teatrem na Tarczyńskiej nawiązała kontakt z Lechem Emfazym Stefańskim. Spotkanie to zaowocowało przygotowaniem w 1996 roku w Galerii Studio w Warszawie wystawy poświęconej historii Teatru oraz kilkoma – opublikowanymi w miesięczniku „Dialog” – tekstami na ten temat, a także na temat stodolanego spektaklu Król Ubu. Dalsze konsekwencje to m.in. współpraca w latach 1997-2006 przy organizacji warszawskiego festiwalu „Mironalia” czy współpraca redakcyjna przy publikacji poświęconej twórczości Bogusława Choińskiego „Sztuki mieszane” (2018).



?Kiedy: 3.12 godz. 18:00
?Gdzie: Muzeum Woli, Srebrna 12
?️Udział w wydarzeniu na podstawie bezpłatnego biletu do pobrania online:
?https://bilety.muzeumwarszawy.pl/rezerwacja/nienumerowane.html?ter_id=401842&ter_idt=260c3c382e6636bdaaa96209d1e26697
Bezpłatny bilet można również pobrać w kasie Muzeum Woli.
❗Bilety do pobrania w kasie stacjonarnej do godziny 17:30 / online do godziny 18:00.
ℹ️Wydarzenie towarzyszy wystawie „Białoszewski nieosobny” w Muzeum Woli, która potrwa do 11.12.2022.
ℹ️Więcej o wystawie:
?https://muzeumwoli.muzeumwarszawy.pl/wystawa/bialoszewski-nieosobny/
Inne wydarzenia towarzyszące wystawie:
?https://muzeumwoli.muzeumwarszawy.pl/wydarzenia/
Projekt „Warszawa (dla) Mirona. Obchody stulecia urodzin pisarza” realizowany w ramach zadania publicznego Dziedzictwo kulturowe Warszawy, finansowany przez Urząd Miasta Stołecznego Warszawy, Biuro Kultury.
Advertisement

Event Venue & Nearby Stays

Muzeum Woli, ,Warsaw, Poland

Sharing is Caring: