Advertisement
Da Hamas angrep 7. oktober i 2023 var Israel allerede et splittet og svekket samfunn etter enorme demonstrasjoner mot regjeringen i over et halvt år. Landet så ut til å rakne. I de to årene siden angrepet har motsetningene og den indre uroen fortsatt å vokse og ingen israeler er upåvirket av denne stormen.
I boken forklarer Sidsel Wold de dype skillelinjene gjennom møter med religiøse og sekulære israelere, bosettere, gisselfamilier og palestinske israelere. De drømmer alle om en ulik fremtid for landet. Flere av dem spør seg om Israel kan overleve som stat med splittelsene innad. Vi blir også bedre kjent med politikeren Benjamin Netanyahu og hans allierte.
Sidsel Wold har fulgt Israel-Palestina-konflikten i 20 år for NRK og i mer enn 45 år for egen del, helt fra da hun reiste som frivillig til en kibbutz som 19 åring.
Cathrine Sandnes er Forlegger for J.M. Stenersens Forlag og redaktør for boken.
Advertisement
Event Venue & Nearby Stays
Litteraturhuset, Wergelandsveien 29, 0167 Oslo, Norge, Oslo, Norway