Advertisement
Wrocławski Dom Literatury zaprasza na wydarzenie filmowe z cyklu Bliżej kultury, w ramach którego pokazujemy i rozmawiamy o najciekawszych, także tych premierowych, tytułach, tematach i zjawiskach, jakie miały miejsce na styku filmu i literatury w ciągu ostatnich lat.Pierwsze spotkanie rozpoczniemy od pokazu filmu „Chłopi” w reżyserii DK Welchman i Hugh Welchmana (twórców „Twojego Vincenta”). Po seansie odbędzie się rozmowa, w której wezmą udział: Łukasz Kozak — badacz historii kultury, autor książki „Upiór. Historia naturalna” oraz Kacper Pobłocki — antropolog, pisarz i wykładowca na Uniwersytecie Warszawskim. Spotkanie poprowadzi Antonina Tosiek — badaczka diarystyki chłopskiej, autorka cyklu o pamiętnikach chłopskich w „Czasie Kultury”.
Film „Chłopi” premierę miał na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Toronto w 2023 roku, znalazł się również na krótkiej liście do Oscara 2024. Adaptacja powieści laureata Literackiej Nagrody Nobla Władysława Reymonta, opublikowanej po raz pierwszy w odcinkach w „Tygodniku Ilustrowanym” w 1902 roku, została wykonana w technice animacji malarskiej. Dzięki temu możliwe było zaprezentowanie w całej okazałości interpretacji dzieł artystów z okresu Młodej Polski, między innymi Józefa Chełmońskiego, Ferdynanda Ruszczyca czy Leona Wyczółkowskiego. Nad animacją pracowało 70 malarzy w trzech studiach: w Sopocie, w Serbii i w Ukrainie, ręcznie malując cały film. Wcześniej jednak nakręcono wszystkie sceny z udziałem znakomitych aktorów, by wymienić choćby Kamilę Urzędowską (Jagna), Mirosława Bakę (Boryna), Ewę Kasprzyk (Dominikowa) czy Andrzeja Konopkę (Wójt). Za reżyserię i scenariusz odpowiedzialna była Dorota Kobiela — absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, współautorka scenariusza, reżyserka i montażystka filmu „Twój Vincent”. Muzykę stworzył zaś związany z Wrocławiem nagradzany producent Łukasz L.U.C. Rostkowski.
Jak wygląda nowa adaptacja najwybitniejszego dzieła Władysława Reymonta na dużym ekranie? I czy twórcom filmowym powiodła się próba pokazania tej monumentalnej powieści w trochę inny niż klasyczny sposób? Zapraszamy, aby sprawdzić to podczas pokazu 27 listopada.
---
📌 Czas: środa 27 listopada, godz. 17.00
📌 Miejsce: Kino Nowe Horyzonty, Kazimierza Wielkiego 19a-21
Wstęp wolny. Bezpłatne wejściówki będzie można odebrać w kasie kina w listopadzie.
Film z audiodeskrypcją i napisami. Możliwość wypożyczenia pętli indukcyjnych. Rozmowa po pokazie będzie tłumaczona na PJM.
📧 Rezerwacja biletów i odbiorników, zgłaszanie zapotrzebowania na asystentów, którzy pomogą w dotarciu na miejsce wydarzenia oraz innych specjalnych potrzeb pod adresem: [email protected]
➡️ Dostępność kina: https://www.kinonh.pl/art.s?id=2507
➡️ Dojazd: tramwajami linii 3, 6, 7, 10, 11, 12, 13 i 18 oraz autobusami linii K, 132 i 142. Kino znajduje się w odległości około 50 metrów od przystanków Rynek oraz Narodowe Forum Muzyki.
---
Łukasz Kozak – historyk mediewista, popularyzator dziedzictwa kulturowego, autor pierwszych opracowań na temat upioryzmu („Upiór. Historia naturalna” i „With Stake and Spade. Vampiric Diversity in Poland”), kurator programu muzyki dawnej Festiwalu Nowe Epifanie, a także współtwórca audycji „Kryzys wieku średniego” w Programie 2 Polskiego Radia poświęconej literaturze, filozofii i architekturze w epoce średniowiecza.
Kacper Pobłocki – profesor uczelni na Uniwersytecie Warszawskim, doktor habilitowany nauk humanistycznych na Wydziale Historycznym Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, doktor socjologii i antropologii społecznej na Central European University w Budapeszcie. W latach 2009-2014 wspomagał powstawanie i rozwój ruchów miejskich w Polsce, m.in. jako koordynator merytoryczny pierwszego Kongresu Ruchów Miejskich. Autor wielu artykułów i opracowań z obszaru socjologii miasta i antropologii, a także książek: „Kapitalizm. Historia krótkiego trwania” (Fundacja Bęc Zmiana) – ekonomiczna książka roku w konkursie Economicus i „Chamstwo” (Wydawnictwo Czarne) – finał Nagrody Literackiej „Nike” i nominacja do Nagrody im. Marcina Króla.
---
O filmie „Chłopi”
Na tle zmieniających się pór roku i sezonowych prac polowych rozgrywają się losy rodziny Borynów i pięknej, tajemniczej Jagny. To właśnie kobiety, w szczególności tragiczna postać Jagny, znajdą się w sercu fabuły. Unikalny mikroświat wiejskiej wspólnoty stanie się pretekstem do opowiedzenia uniwersalnej i niesamowicie aktualnej historii. Historii o tragicznej miłości i życiu w małej społeczności, gdzie reguły i brutalne zasady gry wyznaczają każdemu określone miejsce w grupie, a wyjście poza ciasne ramy grozi upokorzeniem i odrzuceniem.
---
„Bliżej kultury” to projekt obejmujący atrakcyjną, różnorodną i włączającą ofertę kulturalną, na którą składają się: spotkania literackie z pisarkami i pisarzami, pokazy filmowe z dyskusjami oraz czytania sensoryczne literatury współczesnej w wykonaniu znanych i lubianych aktorek i aktorów. Kluczowym założeniem projektu jest rozwijanie aktywności kulturalnej i integracja wszystkich mieszkanek i mieszkańców Wrocławia oraz zapewnienie dostępności wydarzeń możliwie jak najszerszemu gronu zainteresowanych osób. Stąd też zastosowanie takich rozwiązań jak: audiodeskrypcja, napisy, tłumaczenie migowe, pętle indukcyjne i transmisje online.
Organizator: Wrocławski Dom Literatury
Partnerzy: Fundacja Katarynka, Kino Nowe Horyzonty, Fundacja Olgi Tokarczuk
Autorką identyfikacji graficznej jest Żaneta Strawiak-Pulkowska.
---
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
Advertisement
Event Venue & Nearby Stays
Kino Nowe Horyzonty, ulica Kazimierza Wielkiego 19A, 50-077 Wrocław, Polska,Wroclaw, Poland