Advertisement
Biljetter går även att bokas via Falkenbergs Turistinformation 0346-886100. Det bjuds på dagens rätt och kaffe innan föreställningen. Vid specialkost kontakta [email protected] eller 070-6359426.
En semesterkomedi där allt kan hända!
Dags att PLANERA! Äntligen ska de få rå om varandra och vara ifred - trodde Kattis och Matte, ja! Förväntningar och dolda agendor riskerar att sätta käppar i semesterhjulet och verkar bli droppen för ett äktenskap i gungning.
Sprittande komedi med överraskande improvisationsinslag. Av och med Tess Paulsen och Dan Johansson.
Dan och Tess har i över trettio år arbetat med teater, film och teve. De senaste femton åren gärna och ofta tillsammans. Under en turné kom de att prata om semesterplanerandets våndor. Ur detta föddes idén till uppsättningen ”Blåst på semestern”.
Det handlar alltså om ett medelålders par, som ska fira en veckas semester på landet. Det är mycket som ska planeras och prioriteras. Sju till synes ljuvligt lediga dagar visar sig innehålla både det ena och det andra. Det blir inte som de tänkt sig.
Pjäsen belyser olika kulturkrockar och vrider och vänder på mänskliga tillkortakommanden. Det handlar om att vara Blåst på semestern, på alla sätt och vis. Igenkänningsfaktorn är extremt stor.
Kombinationen av välskriven vardagskomedi med inslag av improvisation är en riktigt originell teaterupplevelse som tilltalar såväl en van som en ovan teaterpublik. Föreställningen är mycket interaktiv och har skrattgaranti :) Så många som sett Blåst på semestern har verkligen uttryckt sin uppskattning över att ”äntligen få skratta”.
Advertisement
Event Venue & Nearby Stays
Bistro Grand, Hotellgatan 1, SE-311 31 Falkenberg, Sverige,Falkenberg, Sweden
Tickets