Björnön – Öppen repetition + soppa

Tue, 09 Sep, 2025 at 12:00 pm UTC+02:00

Slottsgatan 11, 722 11 Västerås, Sweden | Västerås

V\u00e4stmanlands Teater
Publisher/HostVästmanlands Teater
Bj\u00f6rn\u00f6n \u2013 \u00d6ppen repetition + soppa
Advertisement
Under en öppen repetition får du ta del av när regissören arbetar med det konstnärliga teamet och en inblick i hur en föreställning växer fram.
ÖPPEN REPETITION + SOPPA = SANT!
Tisdag 9 sep
Nu ger vi möjlighet att kombinera denna spännande upplevelse – med sopplunch. Öppna rep är alltid kostnadsfria. Här betalar du endast för sopplunchen (109 kr). Förbokas.
Kl 12.00: Sopplunch i Teaterbistron
Kl 13.00: Öppen repetition.
___
Det var länge sedan de sågs – storebror Carl-Johan, en framgångsrik kompositör som tidigt lämnade hemstaden för en karriär i Europa, och lillebror Johannes, som stannat kvar i staden och tagit hand om mamma i alla år. Nu är mamma död, och på väg till begravningen insisterar Carl-Johan på att de tar en omväg via Björnön. Här tillbringade de en vecka som barn, i samband med deras pappas bortgång. Johannes är tveksam. Finns det verkligen något att hämta där, i den förfallna stugbyn och vid den gamla halvrivna hoppbacken?
Men Carl-Johan står på sig.
De b e h ö v e r vara där, säger han. Och packar med sig en kofot.
Mikael Kallin blev bekant för många västmanlänningar genom sitt manus- och regiarbete till publiksuccén Salaligan. Nu återvänder han till Västmanlands Teater med sin nyskrivna föreställning Björnön. Här blandas lekfullhet och komedi med allvar, där manlighet och brödraskap utforskas med en nostalgisk känsla som för tankarna till filmen Mitt liv som hund.
Med musikaliska återblickar till 1990-talet, undersöks också familjerelationer, samt hur konst och kreativitet ibland kan både helga och förvrida de mest intima upplevelserna.
Advertisement

Event Venue & Nearby Stays

Slottsgatan 11, 722 11 Västerås, Sweden, Slottsgatan 11, SE-722 11 Västerås, Sverige, Västerås, Sweden

Tickets

Sharing is Caring:

More Events in Västerås

Bottomless Buns & Dumplings
Mon, 08 Sep at 05:00 pm Bottomless Buns & Dumplings

Ångkraftsvägen 14, 72130 Västerås, Sweden

Under valven - forskning p\u00e5g\u00e5r
Mon, 08 Sep at 06:00 pm Under valven - forskning pågår

Västerås domkyrka

Klassisk AW: Mozart, Haydn och Clyne
Tue, 09 Sep at 06:00 pm Klassisk AW: Mozart, Haydn och Clyne

Kopparbergsvägen 1, 722 12 Västerås, Sweden

Fruntimmersfika \u2013 Nanna Svartz
Wed, 10 Sep at 02:00 pm Fruntimmersfika – Nanna Svartz

Västmanlands läns museum

V\u00e4ster\u00e5s Sinfonietta: S\u00e4songs\u00f6ppning med Beethoven och Haydn
Thu, 11 Sep at 07:00 pm Västerås Sinfonietta: Säsongsöppning med Beethoven och Haydn

Kopparbergsvägen 1, 722 12 Västerås, Sweden

Bistrof\u00f6rest\u00e4llning: Shirley Valentine \u2013 av Willy Russell
Thu, 11 Sep at 07:00 pm Bistroföreställning: Shirley Valentine – av Willy Russell

Slottsgatan 11, 722 11 Västerås, Sweden

SM 10-manna SpeedFormation 12-13 sept
Fri, 12 Sep at 09:00 am SM 10-manna SpeedFormation 12-13 sept

Fallskärmsklubben Aros

Västerås is Happening!

Never miss your favorite happenings again!

Explore Västerås Events