Beksiński w Warszawie - oprowadzanie po wystawie

Sun Oct 09 2022 at 12:15 pm to 01:45 pm

Muzeum Archidiecezji Warszawskiej | Warsaw

Good events with Pawel
Publisher/HostGood events with Pawel
Beksi\u0144ski w Warszawie - oprowadzanie po wystawie
Advertisement
Bilety dostępne są tutaj:
https://app.evenea.pl/event/bekswaw51022/
.
This tour is in Polish, the one in English is here: https://fb.me/e/34AeGueBH
Więcej informacji i wydarzeń dotyczących obu Beksińskich, jak również zdjęcia z imprezy muzycznej im poświęconej można znaleźć na dedykowanej grupie:
https://www.facebook.com/groups/1363119730688839/
Niniejszy spacer będzie dotyczył twórczości legendarnego artysty. Najbardziej popularnego polskiego malarza powojennego, Zdzisława Beksińskiego.
.
.
W czerwcu 2021 roku otworzono czasową wystawę prac artysty w muzeum Archidiecezjalnym w Warszawie. Obrazy pochodzą z kolekcja Piotra i Anny Dmochowskich, oraz samego muzeum. Właśnie tą wystawę zobaczymy podczas wycieczki.
.
Zdzisław Beksiński (1929-2005) jest definitywnie twórcą wzbudzającym ogrom emocji. Zainteresowanie malarzem daleko wykracza po za pasjonatów malarstwa, nie tylko dlatego, że mistrz zajmował się także projektowaniem, rzeźbą i fotografią. Wobec twórczości artysty z Sanoka po prostu ciężko przejść obojętnie. Ponadto jego twórczość była inspiracja do wielu kreacji z zakresu popkultury: filmów, gier komputerowych, programów Virtual Reality, jak i również tatuaży.
Z pozostawionych po sobie ogromnej ilości materiałów archiwalnych wyłania się postać bardzo ceniąca sobie niezależność twórczą. Malarz do tego stopnia nie chciał być zależny od opinii innych, że niezwykle rzadko, a jeśli już to bardzo niechętnie komentował swoją sztukę. Również na wystawach swoich prac można go było spotkać tylko okazjonalnie i raczej na początku kariery malarskiej.
Marszandem artysty z Sanoka, był Piotr Dmochowski, urodzony w Polsce paryski prawnik, który przez wiele lat prowadził galerie obrazów Beksińskiego w stolicy Francji. Relacja pomiędzy malarzem i marszandem bywała bardzo burzliwa, aczkolwiek należy przyznać, że dla Dmochowski mocno się zaangażował w promocje Beksińskiego zarówno finansowo, jak i poświęcając mu dużą część swojego życia. Powstał nawet film, który miał swoją premierę na festiwalu w Cannes. Obecnie Piotr i Anna Dmochowscy są w posiadaniu największej kolekcji prywatnej dzieł artysty.
Oprowadzam po wystawach Beksińskiego już od prawie dwóch lat, jednak podczas każdej wycieczki zawsze intryguje mnie poziom emocji jakie wzbudzają jego obrazy, jak również mnogość wrażeń i interpretacji uczestników. Zwiedzanie wystawy Beksińskiego jest ciekawym doświadczeniem. Natomiast zwiedzanie wystawy z przewodnikiem i możliwość podzielenia się wrażeniami, oraz zadawania pytań, często dogłębnie poruszającym i intrygującym doświadczeniem.
Jestem przewodnikiem z 14 letnim stażem. Oprowadzam 27 różnych tematycznych wycieczek w języku polskim i angielskim. Jestem miłośnikiem sztuki, historii, kina i muzyki. Zaprojektowałem i oprowadzam trzy różne wycieczki o twórczości Beksińskiego.
Do zobaczenia na wycieczce!
Paweł Mrozowicz

#beksinski #warszawa #malarstwo #staremiasto #wycieczka #beks
Advertisement

Event Venue & Nearby Stays

Muzeum Archidiecezji Warszawskiej, ,Warsaw, Poland, Warsaw, Poland

Tickets

Discover more events by tags:

Entertainment in Warsaw

Sharing is Caring: