Advertisement
Letos smo vam za kulturni praznik, 8. februarja, pripravili nekaj izjemnega, nastop skupine Avtomobili in predstavitev najnovejšega dvojnega albuma največjih uspešnic ob 40-letnici njihovega delovanja z naslovom Potujemo. Kot predskupina bo nastopila mariborska glasbena skupina EET.Novogoriška skupina Avtomobili sodi v kategorijo zasedb, ki so globoko zaznamovale slovensko glasbeno sceno in jo lahko že opredelimo kot legendarno. Velja za eno najbolj plodnih, izvirnih in prepoznavnih rokovskih zasedb na Slovenskem. Na bogati, več kot štiri desetletja dolgi glasbeni poti, je nanizala enajst studijskih albumov, s katerih še danes presenetljivo sveže in brezčasno zveni zajeten nabor velikih uspešnic. Med njimi so Argentina, Ona nosi uniformu, Skozi leta, V mrzlih dvoranah, Pot domov, Hvala za pisma, Ljubezen ne stanuje tu, Enakonočje, Sama, Gospodar, Poslušaj, Daleč, Stopinje v snegu in druge. Možje v Avtomobilih ne ustvarjajo samo glasbe, so razmišljanje in način življenja, veselje in jok, preteklost in prihodnost. Njihova netrendovska neposrednost vedno znova nagovarja in prepričuje tudi mlajše poslušalce, kar kaže na to, da te zgodbe še lep čas ne bo konec.
“Vožnja z Avtomobili je vedno nekaj posebnega. Je kot izlet z udobnim avtomobilom s kozarcem vrhunskega šampanjca v roki, kjer ni zaviranja, ni prehitevanja, izsiljevanja in nepremišljenih potez. To je čisti užitek vožnje po predpisih, ki jih pišeta zvočna bogatost in globina besedil.” – Helena Vertačnik
Novogoriška skupina Avtomobili je enega prvih nastopov odigrala leta 1983 na Novem rocku v Ljubljani. Leta 1984 so njeni člani zmagali na mladinskem festivalu v Subotici, kar je bilo tudi izvrstno izhodišče za vrsto koncertov po Jugoslaviji, ki so jim omogočili nekajletno uspešno prisotnost na takratnem glasbenem prizorišču. Istega leta je izšla tudi njihova prva plošča Mjesec je opet pun. Že naslednje leto je sledila plošča Dugo toplo ljeto, ki je še dodatno utrdila sloves skupine kot ene najbolj izvirnih in svežih v tistem času. Zadnja plošča, posneta tudi v srbohrvaškem jeziku in izdana na vinilu (kaseta je posneta v slovenščini!), je bila Krenimo leta 1988.
Po nekajletnem diskografskem premoru je izšla plošča Mraz (1992), ki ji je sledila Skozi leta (1994). V letih 1994 in 1996 so Avtomobili prejeli nagrado Zlati petelin za najboljšo slovensko rokovsko skupina. Sledili so albumi Drugi svet (1995-kompilacija), Navaden dan (1997), Največji zadetki (kompilacija 1998), Enakonočje (2000), Mesta železniških postaj (2006) ter Klub klubov, ki je izšel v sodelovanju z Valom 202 kot posnetek javne radijske oddaje v živo z občinstvom v studiu in predstavlja nekakšen kronološki sprehod skozi dotedanjo diskografijo skupine. Album Pozna pomlad (2012) je bil prvi v pomlajeni zasedbi. Kitarist Boštjan Andrejc – Bushy je v skupini sicer že od leta 2007, vseeno pa je to prvi studijski album na katerem igrata z na novo pridruženim bobnarjem Davidom Morganom. Trideseto obletnico skupine so oktobra 2012 obeležili tudi s koncertom v Cankarjevem domu.
Leto 2016 so začeli z akustičnim koncertom v ljubljanski Drami, jeseni pa izdali album Daleč, prvič po letu 1988 tudi na vinilu, kjer v naslovni skladbi v duetu z Markom gostuje pevka Severa Gjurin. Oktobra 2018 so zaradi velikega zanimanja ponovili koncert v Drami.
Zadnji studijski album Sijaj (2022) je nekoliko modernejše aranžiran, glasbeno bolj zahteven, vseeno pa na njem skupina ohranja svoj edinstveni slog, obenem pa tudi kaže, kakšen je njihov današnji zvok in glasbeni potencial.
𝗗𝗢𝗚𝗢𝗗𝗘𝗞
Avtomobili – Potujemo
Dvorana generala Maistra, Narodni dom, Maribor
Sobota, 8. februar 2025, ob 20.00
𝗜𝗭𝗩𝗔𝗝𝗔𝗟𝗖𝗜
Avtomobili
Marko Vuksanovič, vokal
Mirko Vuksanovič, klaviature, vokal
Boštjan Andrejc Bushy, kitara, vokal
David Morgan, bobni
Uroš Trebižan,bas kitara
EET
Gregor Reichenberg, kitara
Andrej Grabar, bobni
Dušan Stojanović, vokali, kitara
Izidor Mandl, bas
𝗩𝗦𝗧𝗢𝗣𝗡𝗜𝗖𝗘
18 € - 22 €
𝗢𝗥𝗚𝗔𝗡𝗜𝗭𝗔𝗧𝗢𝗥
Soorganizator: Alivea
Organizator: Narodni dom Maribor
Preberi več na www.nd-mb.si.
Advertisement
Event Venue & Nearby Stays
Narodni dom Maribor, Ulica kneza Koclja 9, 2000 Maribor, Slovenija,Maribor, Slovenia
Tickets