A 19. század végére egy új világkép hozta el azt az új stílust Európában, ami alapjaiban változtatta meg a női divatot. Az Európát meghódító, a középkori divatelveknek hátat fordító stílusváltás búcsút mondott a derekat összeszorító páncélfűzőnek és alsószoknyáknak. Ekkor lépett színre a kor egyik legnagyobb hatású divattervezője, a haute couture királya, a francia Paul Poiret. Az ő találmánya volt a divatbemutató, ami új műfajként robbant be az 1910-es évek londoni és párizsi divatvilágába. A nevével fémjelzett divatszalonokban zártkörű zenés ruhabemutatókat szerveztek, ahol az előkelő vásárlók megnyerése érdekében élő modelleken mutatták be a ruhakölteményeket. Később kivitték ezt a műfajt az utcára is, a Bois de Boulogne korzóján, de híres párizsi lóversenyeken is tartottak ún. mannequin parade-okat.
Révai Éva személyesen kereste fel a mestert, aki felfigyelt a nő tehetségére, modern formavilágú, stilizált művirágaira és ékszerterveire.
Édesanyja, a fotográfus Révai Ilka 1927-ben költözött Éva után Párizsba, onnantól fogva együtt dolgoztak. Anya és lánya az 1920-as évek végén robbantak be a párizsi divatéletbe nem szokványos anyagokból (selyem, celluloid, műgyanta) készített kiegészítőikkel és hódították meg a francia divatot, iparművészetet. A műfajok közötti átjárás kreatív megoldásai jellemezték munkáikat. A két budapesti zsidó nő tehetségére Poiret mellett Man Ray, André Kertész, Coco Chanel és Christian Dior is felfigyeltek. Az Hôtel des Terrasses-i otthonukban-műhelyükben a párizsi művészvilág jeles képviselői és emigráns magyar művészek is gyakran megfordultak, iparművészeti és divattárgyaikkal nagy sikerrel szerepeltek a francia fővárosban, majd külföldi kiállításokon is. Sikereikről a hazai lapok is beszámoltak. Évának hosszú élet adatott és a háború után is rendszeresen dolgozott francia divatházaknak. 2006-ban, 101 éves korában halt meg Nizzában, míg Révai Ilka pályája a soá miatt maradt torzóban. A Dohány utcai zsinagóga udvarán egy tömegsírban nyugszik.
Kajdi Csaba és Básti Annamária gyűjteményéből származnak a kiállításon bemutatott egyedi ékszerek, kiegészítők, valamint a tárgyakról készült és a korabeli divatlapokban megjelent művészi fotók.
Belépőjegy: 1500,-Ft
Regisztráció: [email protected]
FIGYELEM!
Eseményeinken kép-, és videófelvétel készülhet. Részvételével Ön hozzájárul ahhoz, hogy a Kassák Múzeum a felvételeket közösségi média felületein és honlapján felhasználja. Hozzájárulását a [email protected] címen bármikor visszavonhatja.
Kép: Egidio Scaioni: Modell Révai Éva ékszereivel, 1934, ezüst, zselatin, Kajdi Csaba gyűjteménye (részlet)
Event Venue
Kassák Múzeum, Hajógyár utca 2, Budapest 1033, Magyarország,Budapest, Hungary