Astangajoogan aloituskurssi

Thu, 18 Sep, 2025 at 05:30 pm UTC+03:00

Sirkankuja 3A, 20810 Turku, Finland | Turku

Studio Reinu
Publisher/HostStudio Reinu
Astangajoogan aloituskurssi
Advertisement
Aloituskurssilla käydään läpi astangajoogan perusteet ja opetellaan liikesarjan liikkeet rauhassa vaiheittain. Kurssilla voit oppia astangajoogan harjoittamisen ilman aiempaa kokemusta, tai tulla kertaamaan harjoitusta tauon jälkeen. Kurssin sisältö on jaettu neljään harjoituskertaan, ja sen tarkoitus on mahdollistaa joogaharjoituksen sujuva aloittaminen viikkotunneilla.
Astangajoogan aloituskurssi torstaisin 18.9.-9.10. +viikkotunnit 16.10.-18.12. klo 17:30-18:30
Aloituskurssi 65€, yksittäiset tunnit 16€/kerta (opisk. 13,50€). 10-kortti 130€ (opisk. 110€).
Myös Smartum ja E-passi käyvät maksutavoiksi.
Ilmottaudu mukaan: www.varaaheti.fi/studioreinu

ASTANGAJOOGA
Astangajooga on dynaaminen ja fyysinen joogamuoto, joka perustuu liikkeen ja hengityksen yhdistämiseen. Se on järjestelmällinen harjoitusmenetelmä, jonka kehitti 1900-luvun alussa intialainen joogi Tirumalai Krishnamacharya, ja hänen oppilaansa Sri K. Pattabhi Jois teki siitä maailmanlaajuisesti tunnetun. Harjoitus perustuu vanhaan intialaiseen joogafilosofiaan ja harjoitusmenetelmiin.
Astangajooga parantaa lihaskuntoa, ja lisää terveyttä ja elinvoimaa. Lisäksi se kehittää hyvää kehon ja aistien hallintaa, sekä laajentaa tietoisuutta omasta itsestä. Sri K. Pattabhi Joisin mukaan astangajooga on polku, joka johtaa meidät kohti omaa todellista olemustamme. Harjoitus on tapa puhdistaa kehon ja mielen tukoksia, aktivoida fyysiset, henkiset ja mielen voimavarat sekä saavuttaa sisäinen rauha ja onnellisuus.
Harjoituksen tarkoituksena on tukea normaalia elämää ja parantaa sen laatua kaikin puolin. Astangajoogan harjoittelu on hedelmällistä jokaiselle siitä kiinnostuneelle: jäykille ja notkeille, huono- ja huippukuntoisille. Harjoitus tehdään itseä varten omaa kehoa, mieltä ja hengitystä kuunnellen ja sen kuntoisena kuin kulloinkin on. Joogan kannalta on tärkeää, että sen harjoittaja nauttii harjoittelusta ja edistyy hitaasti ja luonnollisesti. Samalla voi unohtaa turhat suorituspaineet, itsensä vertaamisen muihin sekä muut ulkoiset tekijät. Jooga hyödyttää yhtä lailla kaikkia harjoittelijoita.
Varustuksena tunneille riittää kevyt vaatetus, jossa voi liikkua ja hikoilla helposti. Voit ottaa oman joogamaton mukaasi tai lainata mattoa Studiolta. Lisäksi on hyvä ottaa mukaan pieni pyyhe hikoilua varten ja lämmittämään peittona loppurentoutuksessa. Harjoitus tehdään yleensä paljain jaloin, ja on suotavaa käydä suihkussa ennen tuntia tai vähintään pestä jalat ja kainalot. Tämä siksi, että kehojen lämmetessä ja hikoillessa harjoitustilan ilmapiiri pysyisi kaikille miellyttävänä. Ennen harjoitusta kannattaa pitää vähintään kahden tunnin väli syömiseen ja 15 min tauko juomiseen. Jos kuitenkin on pakko tankata ennen tuntia, niin hedelmiä voi nauttia vielä puoli tuntia ennen harjoitusta. Näin varmistetaan, että harjoitus tuntuu mukavalta eikä vatsan alueelle muodostu epämukavuutta esim. eteentaivutuksissa.
Ohjaaja Anton Nordqvist on harjoittanut astangajoogaa v. 2005 lähtien, ja ohjannut ja opettanut v. 2009 alkaen. Päivittäinen astangaharjoitus on hänelle rakas ja tärkeä osa omaa kokonaisvaltaista hyvinvointia.
https://www.studioreinu.com/
Advertisement

Event Venue & Nearby Stays

Sirkankuja 3A, 20810 Turku, Finland, Sirkankuja 3, FI-20810 Turku, Suomi, Turku, Finland

Sharing is Caring:

More Events in Turku

Romeo och Julia
Wed, 17 Sep at 06:30 pm Romeo och Julia

Auragatan 10, 20100 Turku, Finland

Magnus Betn\u00e9r - Work In Progress
Wed, 17 Sep at 07:00 pm Magnus Betnér - Work In Progress

PIUG Pargas

Sibbe Live!: Naturfenomen\/ Luonnonilmi\u00f6it\u00e4
Wed, 17 Sep at 07:00 pm Sibbe Live!: Naturfenomen/ Luonnonilmiöitä

Piispankatu 17, 20500 Turku, Finland

DOBON ALKEISKURSSI 17.9.-1.10.
Wed, 17 Sep at 07:00 pm DOBON ALKEISKURSSI 17.9.-1.10.

Pawsiteam (Pawcity Iso-Heikkilässä)

Esihistoria esille \u2013 Muinaisuus mukanamme
Thu, 18 Sep at 09:00 am Esihistoria esille – Muinaisuus mukanamme

Jaanintie 45, Turku, Finland

Tulevaisuusverstas 2025-2026
Thu, 18 Sep at 05:00 pm Tulevaisuusverstas 2025-2026

Ursininkatu 11, 20100 Turku, Finland

Rallytokon ratatreenit 18.9.2025 - KAIKILLE AVOIN
Thu, 18 Sep at 06:00 pm Rallytokon ratatreenit 18.9.2025 - KAIKILLE AVOIN

Santaojantie, Raisio

Lauluntekij\u00e4klubi: SARPARANTA
Thu, 18 Sep at 06:00 pm Lauluntekijäklubi: SARPARANTA

Bar Ö

Barren Womb, Dome Runner, Loka & Sunniva @ Nirvana 18.9.2025
Thu, 18 Sep at 07:00 pm Barren Womb, Dome Runner, Loka & Sunniva @ Nirvana 18.9.2025

Nirvana Turku

L\u00e4sn\u00e4 ahdistukselle - luova ty\u00f6paja
Fri, 19 Sep at 12:00 pm Läsnä ahdistukselle - luova työpaja

Valmennuskulma

Harppujen harmoniaa
Fri, 19 Sep at 06:00 pm Harppujen harmoniaa

Turun konserttitalo

Turku is Happening!

Never miss your favorite happenings again!

Explore Turku Events