Argentiinalaisen tangon nyanssit - Kaitsu Lehmus

Sat Mar 07 2026 at 12:00 pm to 03:00 pm UTC+02:00

Stadin ammattiopisto, Panuntie 2, F-rappu, Käpylä, Helsinki | Helsinki

Helsingin tanssikurssit
Publisher/HostHelsingin tanssikurssit
Argentiinalaisen tangon nyanssit - Kaitsu Lehmus
Advertisement
Kaitsu Lehmus jatkaa Käpylän kolmituntisia argentiinalaisen tangon workshoppeja.
Workshopissa otetaan liikesarja (sequencia) ja harjoitellaan siitä perusmuotoinen, neutraali, malli, joka on käyttökelpoinen lähes mihin tahansa hetkeen tangossa. Käytetään hyväksi Carinan ja Artun sekä Juampin ja Saran liikekieltä. Työpajalla työskennellään sillä tarkoituksella, että jokin tanssissasi muuttuu. Päivässä on siis treeniä, palautetta, lisää treeniä jne.
Seuraavaksi ryhdytään vaihtamaan perusmuotoa niin, että se sopii erilaiseen musiikkiin:
Hidas - pitkä - rauhallinen - venyvä
Nopea - lyhyt - terävä
Hidasta ja nopeaa yhdistävä
Paljas - raaka - revitty - voimakas
Puettu - hauska - leikkisä - iloinen - pehmeä
Tulinen, koska tango on silti kuitenkin aina tulinen! Ja osin pidättyvä, koska tango ei näytä kaikkea, miltä tuntuu!
Päivän tanssi alkaa neutraalista liikkeestä. Sen jälkeen se muuttuu sen mukaan mitä musiikki-korva-tunne-järki ehdottaa.
Perusmuotoinen eli ensimmäinen sequencia ei tule pysymään täysin samanlaisena, vaan se tulee muuttumaan yksittäisten lisäviurautusten myötä. Jos aikaa on, otetaan työn alle kokonaan toinenkin perusliikesarja ja sen eri vaihtoehtoja.
Harjoittelun myötä saat työkaluja, joilla voit muokata tanssiasi eri musiikeissa ja eri parien välillä.
Päivän anti toimii parhaiten, jos olet käynyt alkeiset.
Päivä alkaa klo 12 ja kestää 15:een. Luotsina toimii Kaitsu Lehmus, jonka tango syntyi 15v sitten Buenos Airesissa ja joka saanut makunsa täysillä eletystä elämästä, sukelluksesta musiikkiin ja rakkaudesta yhteyteen.
Kurssipaikkana erinomaiseksi havaittu Stadin ammattiopiston sali. Koulu sijaitsee Kullervonkadun ja isomman Panuntien kainalossa. Osoittena on tästä lähtien Panuntie 2, koska se on lähimpänä viikonloppuovea, rappua F. 🙂
HINNAT: 40€ - työttömät, opiskelijat, eläkeläiset ja alle 25-vuotiaat -20%. Meille käyvät kaikki tiedossamme olevat liikuntaseteleiden mobiiliversiot. Maksaa voit myös käteisellä tai MobilePayllä.
Vaalimme paritasapainoa paremmin kuin kukaan muu ja siksi ilmoittautumiset entiseen malliin joko yksin tai parin kanssa [email protected]. Samaan osoitteeseen voit lähettä myös sinua askarrutavia kysymyksiä.
Kaikki saavat ilmoittautumisen vastaanottokuittauksen suht koht nopeasti ja sinkkuilmoittautujat myöhemmin erillisen osallistumisvarmistuksen kun paritasapainotus on kunkin osalta varmistunut.
Kouluun pääsee sisään Panuntietä (se iso tie) lähimpänä olevasta itäkulman ovesta. Pukuhuoneet maatasossa, sali kerrosta ylempänä. HUOM! Kahvilaa ei tällä kertaa ole käytössäsi. Ota siis omat eväät ja voit säilyttää niitä kylmälaussamme.
Meille luvallisia PARKKIPAIKKOJA LÖYTYY KOULUN TONTILTA ja (melkein) aina ovat kaakkoispääty (se iso tie) ja lounainen sivu (Kullervonkatu) riittäneet.
HUOM! 7.3. sinulla on mahdollisuus varata yksityistunti workshopin jälkeen.
Tervetuloa taas tangoilemaan Käpylän ruhtinaalliseen saliin myös maaliskuussa!
-Kaitsu ja Markku-
Advertisement

Event Venue & Nearby Stays

Stadin ammattiopisto, Panuntie 2, F-rappu, Käpylä, Helsinki, Finland

Icon
Concerts, fests, parties, meetups - all the happenings, one place.

Ask AI if this event suits you: