Anna Michalska i Jakub Wiewiórski. Nakręcone w Łodzi | spotkanie autorskie wokół książki

Tue May 17 2022 at 06:00 pm

Zachęta Narodowa Galeria Sztuki / Zachęta National Gallery of Art | Warsaw

Zach\u0119ta Narodowa Galeria Sztuki \/ Zach\u0119ta National Gallery of Art
Publisher/HostZachęta Narodowa Galeria Sztuki / Zachęta National Gallery of Art
Anna Michalska i Jakub Wiewi\u00f3rski. Nakr\u0119cone w \u0141odzi | spotkanie autorskie wok\u00f3\u0142 ksi\u0105\u017cki
Advertisement
Zapraszamy na spotkanie organizowane we współpracy z Muzeum Kinematografii, poświęcone książce „Nakręcone w Łodzi” autorstwa Anny Michalskiej i Jakuba Wiewiórskiego. Z autorami porozmawia Agnieszka Obszańska z Radia 357.
17 maja (wtorek), godz. 18:00
? Zachęta / sala kinowa (wejście główne)
W publikacji, wydanej przez Muzeum Kinematografii, Anna Michalska i Jakub Wiewiórski opisują 153 filmy fabularne nakręcone w łódzkich plenerach, od niemej „Ziemi obiecanej” Aleksandra Hertza i Zbigniewa Gniazdowskiego z 1927 roku po „Piłsudskiego” Michała Rosy z 2019. Autorzy przedstawiają plenery i wnętrza, opisują kulisy powstawania filmów, ich odbiór wśród widzów i krytyków oraz rozmaite łódzkie konteksty. Rozmawiają z reżyserami, scenografami, operatorami, aktorami i producentami, a także ze szczęśliwcami spoza branży, którym udało się wejść na plan. Odkrywają wiele ciekawostek dotąd nieznanych i zabierają Czytelnika w podróż do filmowej Łodzi.
O książce:
„– Pan to sam tak urządzał?” – pyta bohater „Ziemi obiecanej”, Karol Borowiecki, zwiedzając pałac Müllera. „– Ja za to sam płaciłem” – odpowiada fabrykant. „Łódź, k…!” przeklina Adaś Miauczyński przed wejściem na dworzec Łódź Kaliska w filmie „Ajlawiu”. „Nie kop pana, bo się spocisz” karci dziecko Beata Tyszkiewicz w „Kingsajzie”.
Gdzie kręcono te kultowe sceny? W Łodzi. Co łączy Warszawę, Berlin, Wiedeń czy Paryż z Łodzią? Łódź grała każde z tych miast.
Filmowe życie mają pofabrykanckie pałace i kamienice, parki, dziedzińce i podwórka, tłoczne dworce i prywatne mieszkania – nie sposób zliczyć, w ilu miejscach słychać było charakterystyczny dźwięk klapsa rozpoczynający kręcenie ujęcia.
Advertisement

Event Venue & Nearby Stays

Zachęta Narodowa Galeria Sztuki / Zachęta National Gallery of Art, Warsaw, Poland

Discover more events by tags:

Entertainment in Warsaw

Sharing is Caring: