Och så har det fortsatt. Tichý har knockat både läsare och kritiker med sina skarpa, roliga och ursinniga berättelser i två decennier nu, både på hemmaplan och ute i världen – senast med ”Händelseboken”, som kom förra året. Idag är Andrzej Tichý en av Sveriges mest respekterade författare. Hans romaner och noveller har fått flera priser och nominerats till ännu fler, både inom och utom Sverige, som Sydsvenskans kulturpris, Nordiska rådets litterära pris och det internationella Bookerpriset.
Mycket har hunnit hända under den här tiden – i Malmö, i världen, i Andrzej Tichýs författarskap. Nicolas Lunabba och Karin Nykvist vill gärna veta mer om hur Andrzej ser på sitt skrivande och på litteraturens plats i det offentliga samtalet och bjuder därför in till en kväll där de talar med Andrzej om hans tjugo år som en av de främsta författarna i Sverige. Hur var det att debutera i Malmö 2005? Hur är det att ge ut den femte, sjätte, sjunde boken? Vad är ett skrivande liv? Var hämtas inspirationen och stoffet? Vad har förändrats och vad är som det var – på gott och ont? Vad kan litteraturen göra för att förändra Sverige och världen? Och kanske viktigast av allt: vilken roll spelar Malmö i allt detta?
Varmt välkommen att lyssna på och prata med Andrzej Tichý, Nicolas Lunabba och Karin Nykvist om ett av det samtida Sveriges viktigaste författarskap
Medverkande:
Andrzej Tichý – författare
Karin Nykvist – samtalsledare, kritiker, docent och universitetslektor vid Språk- och litteraturcentrum, Lunds universitet
Nicolas Lunabba – författare och debattör, inleder samtalet
Event Venue
Kung Oscars väg 11, 205 80 Malmö, Kung Oscars väg 11, SE-211 33 Malmö, Sverige, Malmö, Sweden
Concerts, fests, parties, meetups - all the happenings, one place.



![Flatlands Pres. Dylan Earl [US] | Annelundsg\u00e5rden](https://cdn-ip.allevents.in/s/rs:fill:500:250/g:sm/sh:100/aHR0cHM6Ly9jZG4tYXouYWxsZXZlbnRzLmluL2V2ZW50czYvYmFubmVycy9mZmMwODEzZWU2MjRiMTBjMDg0MDYwZDEyYzk5NTUxMjI1ZTY2NjE0YTE2NjA5NDgzMjA0OGI1ZGQ2ZDYzNjE0LXJpbWctdzEyMDAtaDY3OS1kY2RlZjNkNS1nbWlyP3Y9MTc2MDYzODMxMA.avif)







