Andrzej Tichý – 20 år som författare

Thu Nov 06 2025 at 07:00 pm to 08:00 pm UTC+01:00

Kung Oscars väg 11, 205 80 Malmö | Malmö

Stadsbiblioteket i Malm\u00f6
Publisher/HostStadsbiblioteket i Malmö
Andrzej Tich\u00fd \u2013 20 \u00e5r som f\u00f6rfattare För tjugo år sedan debuterade Andrzej Tichý med romanen ”Sex liter luft”. Där skrev han om Malmö som ingen annan gjort. Ändå kände vi igen oss direkt när vi läste. Det gjorde de i Borås också: Tichý fick Borås Tidnings debutantpris för sin bok.
Och så har det fortsatt. Tichý har knockat både läsare och kritiker med sina skarpa, roliga och ursinniga berättelser i två decennier nu, både på hemmaplan och ute i världen – senast med ”Händelseboken”, som kom förra året. Idag är Andrzej Tichý en av Sveriges mest respekterade författare. Hans romaner och noveller har fått flera priser och nominerats till ännu fler, både inom och utom Sverige, som Sydsvenskans kulturpris, Nordiska rådets litterära pris och det internationella Bookerpriset.
Mycket har hunnit hända under den här tiden – i Malmö, i världen, i Andrzej Tichýs författarskap. Nicolas Lunabba och Karin Nykvist vill gärna veta mer om hur Andrzej ser på sitt skrivande och på litteraturens plats i det offentliga samtalet och bjuder därför in till en kväll där de talar med Andrzej om hans tjugo år som en av de främsta författarna i Sverige. Hur var det att debutera i Malmö 2005? Hur är det att ge ut den femte, sjätte, sjunde boken? Vad är ett skrivande liv? Var hämtas inspirationen och stoffet? Vad har förändrats och vad är som det var – på gott och ont? Vad kan litteraturen göra för att förändra Sverige och världen? Och kanske viktigast av allt: vilken roll spelar Malmö i allt detta?
Varmt välkommen att lyssna på och prata med Andrzej Tichý, Nicolas Lunabba och Karin Nykvist om ett av det samtida Sveriges viktigaste författarskap
Medverkande:
Andrzej Tichý – författare
Karin Nykvist – samtalsledare, kritiker, docent och universitetslektor vid Språk- och litteraturcentrum, Lunds universitet
Nicolas Lunabba – författare och debattör, inleder samtalet

Event Venue

Kung Oscars väg 11, 205 80 Malmö, Kung Oscars väg 11, SE-211 33 Malmö, Sverige, Malmö, Sweden

Icon
Concerts, fests, parties, meetups - all the happenings, one place.

Ask AI if this event suits you:

More Events in Malmö

Fotodokumentation Malm\u00f6 \u2013 50 \u00e5r
Thu, 06 Nov at 05:30 pm Fotodokumentation Malmö – 50 år

Malmöhusvägen 6, 211 18 Malmö, Sweden

Medlemsm\u00f6te - nominering av listtoppar!
Thu, 06 Nov at 05:30 pm Medlemsmöte - nominering av listtoppar!

Glokala Folkhögskolan

Bokrelease: Queera romer och resande i norden
Thu, 06 Nov at 05:30 pm Bokrelease: Queera romer och resande i norden

Malmö Stadsarkiv

Flatlands Pres. Dylan Earl [US] | Annelundsg\u00e5rden
Thu, 06 Nov at 06:00 pm Flatlands Pres. Dylan Earl [US] | Annelundsgården

Annelundsgatan 61, 214 44

Swirlies (US) \/\/ Live at Plan B \u2013 Malm\u00f6
Thu, 06 Nov at 06:00 pm Swirlies (US) // Live at Plan B – Malmö

Norra Grängesbergsgatan 26, 21450 Malmö, Sweden

Super Jet Kinoko (JP) \/\/ Live at Plan B \u2014 Malm\u00f6
Thu, 06 Nov at 06:00 pm Super Jet Kinoko (JP) // Live at Plan B — Malmö

Plan B - malmö

Level 42 | Slagthusets Teater, Malm\u00f6
Thu, 06 Nov at 07:30 pm Level 42 | Slagthusets Teater, Malmö

Slagthuset Malmö

Level 42 in Malm\u00f6
Thu, 06 Nov at 07:30 pm Level 42 in Malmö

Slagthusets Teater

Danske Tunnel mesterskaber \/ DK open 2025
Fri, 07 Nov at 09:00 am Danske Tunnel mesterskaber / DK open 2025

LEAP Fly & Padel Center

Giraffens ABC
Fri, 07 Nov at 10:00 am Giraffens ABC

Falsterbogatan 17, 214 36 Malmö, Sweden

MUSIKBRANSCHDAG TEMA SYD- OCH CENTRALAMERIKA!
Fri, 07 Nov at 12:00 pm MUSIKBRANSCHDAG TEMA SYD- OCH CENTRALAMERIKA!

Annelundsgården

Malmö is Happening!

Never miss your favorite happenings again!

Explore Malmö Events