Advertisement
Nirvana, TurkuBloody Moon + KrashKarma + Thy Throne
📅 Keskiviikko, 5.11.2025
📍 Humalistonkatu 8a, Turku
🕒 Showtime 20:30
🎫 Liput ovelta 8€
Bloody Moon on laitilalainen metalliyhtye, joka on tuottanut meteliä maailmaan vuodesta 2021. Yhtyeen musiikille ominaista ovat repivät riffit ja tarttuvat kertosäkeet, ukkosen lailla jytisevän rytmiosaston säestämänä. Live-esiintymisen olennaisena osana on energinen lavashow, joka tempaa yleisön mukaansa välittömästi.
“Lost & Damned” on pitkän ja määrätietoisen työskentelyn tulos ja musiikillisesti kunnianhimoisin kokonaisuus, jonka olemme tähän saakka tehneet. Halusimme rakentaa levyn, joka olisi enemmän kuin vain osiensa summa - ei pelkkä kokoelma kappaleita, vaan jotain suurempaa ja merkityksellisempää.
Kappaleiden aiheet saivat inspiraationsa elävästä elämästä, ihmissuhteista ja tapahtumista. Pyrimme sisällyttämään kappaleisiin kaikki käsittelemämme tunteet sellaisinaan, raakoina ja suodattamattomina. Niin raskaat kuin kauniitkin aiheet kulkevat albumilla käsi kädessä, luoden kuvaa yksittäisen ihmisen kokemuksista maailmasta.
Thy Throne on Turkulainen mieskarkeista koostuva viisihenkinen yhtye joka sai alkunsa vuonna 2023 syksyllä. Ensitöikseen yhtye teki levyllisen verran biisejä ja nämä julkaistiin kesällä 2024 albumilla Tales from The Void. Albumin myötä tämä groove metallia soittava porukka on lähtenyt harhailemaan keikkojen soittamisen maailmaan ja ajatuksena onkin viettää tämän touhun parissa vuosi 2025 samalla uutta musiikkia tehden.
KRASHKARMA ei ole vain metallibändi; he ovat luonnonvoima, jolla on yli 6 miljoonaa YouTube-katselukertaa, 213 000 Facebook-seuraajaa ja yli 700 keikkaa ympäri maailmaa. Tämä Los Angelesista ponnistava voimakaksikko on rakentanut maailmanlaajuisen maineen järisyttävän soundinsa ansiosta, joka uhmaa heidän kahden hengen kokoonpanoaan.
Keskiössä on sähäkkä Niki Skistimas – rumpali ja laulaja, joka hallitsee lavaa jyrisevillä kompeilla ja hypnoottisilla, korkeajännitteisillä vokaaleilla. Vastapainona on Ralf Dietel, joka soittaa tunnusomaista Frankenstein-kitara-bassohybridiään. Tämä hirviömäinen soitin mahdollistaa murskaavat riffit ja syvät bassolinjat yhtä aikaa – ja kaiken lisäksi Ralf jakaa lauluosuudet armottomalla intensiteetillä. Yhdessä he rikkovat kaikki ennakkokäsitykset siitä, mihin kaksi muusikkoa pystyy, todistaen että metallilla ei ole rajoja.
Advertisement
Event Venue & Nearby Stays
Nirvana Turku, Humalistonkatu 6, FI-20100 Turku, Suomi, Turku, Finland
Concerts, fests, parties, meetups - all the happenings, one place.








