Advertisement
Zapraszamy na pokaz "Jeanne Dielman, Bulwar Handlowy, 1080 Bruksela" - arcydzieła Chantal Akerman, które w grudniu 2022 roku zdobyło tytuł "Najlepszego filmu wszech czasów". To wyróżnienie przyznawane jest jedynie raz na 10 lat przez prestiżowy magazyn "Sight and Sound" (począwszy już od 1952r.). Tym samym belgijski manifest awangardowego i feministycznego kina z lat 70. będzie nosił ten tytuł co najmniej do grudnia 2032 roku.W kultowym rankingu "S&S" film Akerman, córki żydowskich emigrantów z Polski, wyprzedził m.in. "Zawrót głowy" Hitchcocka (miejsce 2), "Obywatela Kane'a" Wellesa (3), "Tokijską opowieść" Ozu (4) i "Spragnionych miłości" Kar-Wai'a (5).
Na specjalny pokaz zapraszamy w niedzielę, 23 lutego, o godz. 15:00, w ramach cyklu "Slow cinema, czyli pomału w Światowidzie".
🎞️ Film pokażemy w odrestaurowanej cyfrowo wersji!
🗣️ Przed projekcją prelekcja nt. twórczości Chantal Akerman.
🎥 "Jeanne Dielman, Bulwar Handlowy, 1080 Bruksela"
(Jeanne Dielman, 23, Quai du Commerce, 1080 Bruxelles)
Belgia, Francja, 1975, 193 min
Obsada: Delphine Seyrig, Jan Decorte, Henri Storck, Jacques Doniol-Valcroze, Yves Bical, Chantal Akerman
Gratka dla wielbicieli 7,5-godz. "Szatańskiego tanga" Béli Tarra i innych pereł zrealizowanych w poetyce kina powolnego. Arcydzieło światowego kina, najbardziej znany film Chantal Akerman: spełniony i dojrzały, choć w 1975 roku jego autorka miała zaledwie 25 lat. Tytułowa Jeanne Dielman to uwięziona w kieracie domowej rutyny samotna matka, okazyjnie dorabiająca prostytucją, chowająca zdobyte w ten sposób pieniądze w wazie na zupę. Przedmioty codziennego użytku, podobnie jak banalne czynności, odgrywają tu kluczową rolę: to właśnie w tym filmie pojawiają się legendarne długie sceny obierania ziemniaków czy robienia sznycla. Akerman w duchu feminizmu drugiej fali zwróciła uwagę na niewidzialne dla kina gesty i pracę kobiet. "Mam reputację trudnej, a to dlatego, że interesuje mnie codzienność i ją chcę pokazywać. Tymczasem ludzie chodzą do kina głównie po to, by od codzienności uciec" – mówiła w 1982 roku. Kładła tym nacisk na to, byśmy zamiast "spędzać" na filmach czas, intensywnie odczuwali jego upływ. I to czas jest kolejnym ważnym bohaterem tego filmu. Ale ten manifest awangardowego kina i sztandarowe dzieło feminizmu ma też swój ukryty temat: jest nim życie po traumie Holocaustu. Grana przez Delphine Seyrig postać wzorowana jest na jednej z ciotek Chantal Akerman.
🎟️ Bilety:
https://swiatowid-katowice.bilety24.pl/kup-bilety/?id=694020
Advertisement
Event Venue & Nearby Stays
Kino Światowid, ulica 3 Maja 7, 40-096 Katowice, Polska,Katowice, Poland
Tickets