"Ikaria" Igora Mitoraja

Sun Jun 20 2021 at 01:00 pm to 04:00 pm

Pałac Pod Blachą w Warszawie | Warsaw

Publisher/HostZamek Królewski w Warszawie
? Zapraszamy na pokaz wyjątkowej rzeźby na dziedzińcu pałacu Pod Blachą w ramach obchodów zamkowego jubileuszu:
"Ikaria" Igora Mitoraja
✔ Do 20 czerwca 2021 r.
"Ikaria" jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych rzeźb autorstwa Igora Mitoraja. Jej autorska replika stanęła w paryskiej dzielnicy La Défense obok najsłynniejszych dzieł twórców rzeźby z całego świata. Powstała w 1996 r. trzymetrowa wersja Ikarii, obecnie prezentowana na dziedzińcu pałacu Pod Blachą, pochodzi z kolekcji prywatnej.
Miejscem narodzin monumentalnej figury jest włoska odlewnia Pietrasanta w Toskanii. Dzieło dotychczas znajdowało się w kolekcji dzieł sztuki Millenium Banku, a następnie, nabyte przez prywatnego właściciela, została zdeponowana na czasową ekspozycję, związaną z jubileuszem odbudowy Zamku Królewskiego w Warszawie.
?‍? Inspiracją dla twórczości artysty był świat mitologii greckiej i rzymskiej, a Ikaria jest wyraźnym nawiązaniem do mitu o Dedalu i Ikarze, o wzlocie, a także upadku. Uskrzydlona Ikaria przypomina o odwiecznym pędzie człowieka do spełnienia i rozwoju, wzniesienia się na wyżyny swoich możliwości. Przedstawia uskrzydloną kobietę, dumną w swoim majestacie, gotową do wzniesienia w powietrze. Inspiracją tego lotu, ale i przeszkodą, może wydawać się twarz męska, którą widzimy w kilku miejscach: w otworze wyciętym na jednym ze skrzydeł, boku i łonie kobiety. To właśnie męska dłoń powstrzymuje kobietę przed lotem w przestworza.
? Wszelka interpretacja rzeźb Igora Mitoraja jest kwestią indywidualnego podejścia do danego dzieła. Artysta niechętnie wypowiadał się o swoich dziełach, uważając, że nie tyle bronią się one same, co używają swojego własnego języka w odniesieniu do odbiorcy. Intencją twórcy jest nakłonienie widza do własnej interpretacji. Mitoraj, tworząc swoje rzeźbiarskie formy, interesuje się przede wszystkim człowiekiem, podkreślając piękno ludzkiego ciała, również w wymiarze symbolicznym i duchowym.
? Artysta pisze: "Eros jest dla mnie pojęciem o nieokreślonej płci, jak piękno, jest to stan bytu w danym momencie. Nie da się podzielić na żeński czy męski, jest jak życie, jak powietrze. Przedstawiam też erosa w postaci kobiecej, albo androgenicznej. Uduchowienie erosa podnosi zwierzęcą seksualność do rangi piękna i dobra. W „apolińskim” świecie postać męska była dominująca, podobnie, jak w naszej kulturze chrześcijańskiej – popatrzmy choćby na dzieła Michała Anioła. Ikarii chciałem nadać ten stan bycia w erosie, czyli męski i żeński zarazem. To fascynujące i przemawia do mnie jako zagadka i oczekiwanie tajemniczej, nieznanej mi postaci. Dodać muszę, że poszukiwanie mojego ojca, a przez to samego siebie, miało duży wpływ na używaną przeze mnie męską symbolikę. Piękne ciało bez duszy i bez inteligencji wcale mnie nie ciekawi, musi też oddychać erotyzmem".
Twórczość Igora Mitoraja, artysty o międzynarodowej sławie i wysokiej pozycji w historii sztuki, zachwyca w Zamku nie po raz pierwszy. W 2004 r. pokazywaliśmy rysunki i rzeźby artysty, eksponowane w Bibliotece Królewskiej, na Dziedzińcu Wielkim w bliskim sąsiedztwie – na placu Zamkowym.
#JubileuszZamku

Event Venue & Nearby Stays

Pałac Pod Blachą w Warszawie, Warsaw, Poland, Warsaw, Poland

Sharing is Caring: