Advertisement
🎬 Życzymy Wam samych filmowych wrażeń w Nowym Roku i zapraszamy byście razem z nami weszli w rok 2025 w szampańskich nastrojach! Będzie blichtr, zabawa, taniec i śpiew! Zapraszamy na styczniowy cykl: TANECZNYM KROKIEM W NOWY ROK. 🎬 Musical to bezsprzecznie jeden z bardziej polaryzujących gatunków filmowych. Jedni kochają ten barwny świat i nucą piosenki pod nosem na długo po seansie. Drudzy przewracają oczami z irytacją już po pierwszej scenie tańca synchronicznego na ulicy. Nie da się jednak zaprzeczyć, że ten gatunek jest bardzo ważnym elementem w historii rozwoju kina. Musical filmowy narodził się wraz z pierwszym filmem dźwiękowym pt. „ŚPIEWAK JAZZBANDU” (1927). Wchodząc na ekrany kinowe, wraz z przełomem dźwiękowym, musical stał się jednym z głównych nurtów kina amerykańskiego, zaraz obok westernów. „DESZCZOWA PIOSENKA” (1952), „DZWIĘKI MUZYKI” (1965), „SKRZYPEK NA DACHU” (1971), „KABARET” (1972), „GREASE” (1978) – to tylko kilka z wielu kultowych musicalowych produkcji, które zapisały się na stałe w popkulturze, a nawiązania do nich goszczą w wielu produkcjach, nie tylko muzycznych.
Gatunek utożsamiany często z niewymagającą historią – najczęściej miłosną – z czasem zaczął podejmować poważniejsze tematy, między innymi społeczne. Przykładem może być np. „HAIR” (1979). Twórcy musicali zaczęli się bawić formą musicalu, poddając ją różnym dekonstrukcjom. Jednym z głośniejszych eksperymentów jest film Larsa Von Triera „TAŃCZĄC W CIEMNOŚCIACH” (2000).
My chcemy zaprezentować Wam różne twarze musicalu od klasyków po najbardziej współczesne podejście do tego niemal stuletniego gatunku.
🎬 Najpierw wybierzemy się żółtą drogą wraz z rozśpiewaną Judy Garland w kultowym „CZARNOKSIĘŻNIKU Z OZ” (1939). Kulisy powstawania tego filmu oraz wpływ, jaki miał na publikę nierzadko wydają się bardziej interesujące niż sama fabuła. Następnie wybierzemy się w mniej kolorowe, ale niezmiennie roztańczone rejony do świata twórczości Boba Fosse’a w musicalu „CAŁY TEN ZGIEŁK” (1979). Zakończymy nie lada gratką, bo przedpremierą najnowszego filmu Jacquesa Audiarda pt. „EMILIA PEREZ” nagrodzonego w Cannes poczwórną (!) nagrodą aktorską dla czterech głównych aktorek.
Zapraszamy do tańca, którego na pewno nie zapomnicie!
---
Wtorek | 28 stycznia | godz. 20:00 | Sala nr 1
„EMILIA PEREZ” (Emilia Perez)
reż. Jacques Audiard | Francja, USA, Meksyk 2024 | 130 min.
Niedoceniana prawniczka Rita (Zoe Saldana) otrzymuje propozycję nie do odrzucenia. Zleceniodawcą jest narkotykowy baron Manitas, dla którego ma zorganizować formalności związane ze zmianą płci. Bohaterka przyjmuje ofertę i znakomicie radzi sobie z realizacją zadania, w trakcie którego spotyka na swojej drodze tytułową Emilię Pérez (Karla Sofía Gascón). Kobieta jest całkowitym przeciwieństwem Manitasa. To pełna empatii, charyzmatyczna filantropka walcząca o Meksyk bez przemocy. Czy jednak da się wymazać krwawą przeszłość?
Prowadzenie: Dominika Stachowiak, Łukasz Klawunn
---
Pokaz przedpremierowy filmu „EMILIA PEREZ” odbywa się w regularnym cenniku kina: 22/19/16 zł. Zachęcamy do zakładania kart newsletterowych, aby skorzystać z promocyjnej ceny biletu na DKF (16 zł).
Na wydarzenia specjalne nie przyjmujemy rezerwacji.
Projekt współfinansowany ze środków Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.
Advertisement
Event Venue & Nearby Stays
Kino Muza w Poznaniu, ulica Święty Marcin 30, 61-805 Poznań, Polska,Poznan, Poland
Tickets