"Cienie zapomnianych kultur" w pocysterskim Kołbaczu

Sat, 11 Oct, 2025 at 07:00 pm UTC+02:00

Opactwo Cystersów w Kołbaczu | Szczecin

Spichlerz Sztuki
Publisher/HostSpichlerz Sztuki
"Cienie zapomnianych kultur" w pocysterskim Ko\u0142baczu
Advertisement

Miło nam niezmiernie zaprosić na 17 edycję „Cieni zapomnianych kultur”! Spotykamy się w pocysterskim Kołbaczu 11 października. W tym roku oddamy się bajaniu i podróżom między kulturami. Wrócimy też do samego Początku. Opowieść będzie nas prowadziła – ta słowna, muzyczna i wizualna. Ale wszystko po kolei.

11 października, sobota
Godz. 19.00
„TABU W BAJCE LUDOWEJ”. Spotkanie z Violettą Wróblewską i wystawa / świetlica przy kościele pocysterskim w Kołbaczu
W pierwszej części będziemy bajać – i to całkiem na poważnie. Bo przyjrzymy się obszarom tabu w bajce ludowej. Spotkamy się z Violettą Wróblewską, badaczką i kulturoznawczynią, profesor Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, która przybliży nam różnego rodzaju tabu obecne w bajce ludowej – w tym m.in. tabu językowe, żywieniowe, zmysłowe. Tabu wyznaczało obszary zakazane, których przekroczenie mogło zakłócić funkcjonowanie wspólnoty – przekazywało normy etyczne, regulujące życie społeczności.
Wspólnie wejdziemy w fascynujący, czasem groźny, świat bajek ludowych, które sporo mówią o realiach życia codziennego polskiej wsi. Pokażemy również wystawę niesamowitych ilustracji Gustave’a Doré’a, powstałych w połowie XIX wieku do bajek Charles’a Perrault’a. Spojrzymy na polskie bajki ludowe w kontekście bajek europejskich, w tym także bajek Braci Grimm.

Godz. 20.30
KONCERT NAP – polsko-palestyńskie trio / kościół pocysterski w Kołbaczu
W drugiej części „Cieni zapomnianych kultur” usłyszymy polsko-palestyńskie trio NAP. Czeka nas muzyczna opowieść o miłości, wolności i tęsknocie, a także o porozumieniu ponad podziałami. NAP trio stanowi kontynuację wieloletniej współpracy Leny Nowak (Warszawska Orkiestra Sentymentalna) z wirtuozem lutni oud, Ahmadem Al Khatibem. Do projektu dołączył ceniony kontrabasista Wojciech Pulcyn. W dawnym opactwie cystersów w Kołbaczu artyści podzielą się muzyką, której trudno doszukać się na naszej scenie muzycznej.
Magia muzyki orientalnej i współczesna wrażliwość, ciepłe brzmienie drewnianych instrumentów oraz dojrzałość muzyków – wierzymy, że ten wieczór poruszy serca i dotknie czułych strun w naszych duszach.
Trio wykonuje głównie kompozycje Ahmada Al Khatiba, uznawanego za jednego z najciekawszych wirtuozów lutni oud swoich czasów. Ahmad w 2004 r. został zmuszony do opuszczenia Palestyny i jako uchodźca trafił do Szwecji, gdzie w Gõteborgu (Szwecja) wykłada muzykę modalną i oud.
NAP trio:
LENA NOWAK // klarnet, klarnet basowy
AHMAD AL KHATIB // lutnia oud
WOJCIECH PULCYN // kontrabas

Godz. 21.30 (bezpośrednio po koncercie)
MAPPING ”STWORZENIE ŚWIATA" / wnętrze kościoła pocysterskiego w Kołbaczu
Po zakończeniu koncertu zapraszamy na zjawiskowy mapping „Stworzenie świata” we wnętrzu kościoła pocysterskiego w Kołbaczu. Ożywimy sklepienia, ściany i okna prezbiterium! Genesis, biblijna Księga Rodzaju opisująca stworzenia świata stała się dla nas inspiracją do multimedialnej opowieści. Na naszych oczach będą wyłaniać się obrazy inspirowane kreowaniem świata – oddzieleniem światłości od ciemności, tworzeniem firmamentu, morza i lądu, roślin, ciał niebieskich, zwierząt i człowieka, aż po odpoczynek siódmego dnia.

Mapping będzie dziełem Patryka Stępniaka-Patera (grafika i animacja) i Artura Sosena Klimaszewskiego (muzyka), twórców znanych z poprzednich multimedialnych produkcji w pocysterskim Kołbaczu. Od strony technicznej wspiera nas Soundlab - Event Support.

12 października, niedziela
Godz. 17.00
Zwiedzanie odrestaurowanego spichlerza w nawie głównej kościoła pocysterskiego w Kołbaczu.

Warto być z nami podczas 17 edycji "Cieni..."!
Więcej informacji:
www.spichlerz-sztuki.pl

---
17 edycja „Cieni zapomnianych kultur” jest współfinansowana ze środków Województwa Zachodniopomorskiego, Gminy Stare Czarnowo, Powiatu Gryfińskiego oraz sponsorów – przyjaciół pocysterskiego Kołbacza: firm ASKO-TECH, ELTE, Spółka Wodna Kołbacz, Odra Land, Pro-Fit-Food, Zakład Doświadczalny Instytutu Zootechniki PIB Kołbacz i prywatnych darczyńców.
Dziękujemy, że jesteście z nami!
Patronat medialny:
Radio Szczecin
wSzczecinie.pl
Gazeta Gryfińska
Wydarzenie organizuje Stowarzyszenie Spichlerz Sztuki we współpracy z Muzeum dawnego opactwa cystersów w Kołbaczu przy Parafii pw. NSPJ w Kołbaczu.

Advertisement

Event Venue & Nearby Stays

Opactwo Cystersów w Kołbaczu, ulica Cystersów 9, 74-106 Kołbacz, Polska, Szczecin, Poland

Discover more events by tags:

Concerts in Szczecin

Sharing is Caring:

More Events in Szczecin

Dzie\u0144 Dyni u Ma\u0142ego Rycerza 2025
Sat, 11 Oct at 12:00 pm Dzień Dyni u Małego Rycerza 2025

Hipoterapia Mały Rycerz

XXVII U\u0142a\u0144ska Pogo\u0144 za Lisem
Sat, 11 Oct at 01:00 pm XXVII Ułańska Pogoń za Lisem

Stanica Kawaleryjska

Szczecin - Pierwsza pomoc przedweterynaryjna dla ps\u00f3w i kot\u00f3w
Sat, 11 Oct at 02:00 pm Szczecin - Pierwsza pomoc przedweterynaryjna dla psów i kotów

ulica Krzysztofa Kolumba, Szczecin, Polska

Warsztaty Bachaty: Monika i Daniel Rojewscy w Szczecinie
Sat, 11 Oct at 03:00 pm Warsztaty Bachaty: Monika i Daniel Rojewscy w Szczecinie

Studio Tańca Anna Kowalska

"Prawy do Lewego" - spektakl komediowy I
Sat, 11 Oct at 04:00 pm "Prawy do Lewego" - spektakl komediowy I

Nowa Dekadencja - Szczecińskie Centrum Kultury

Wild Wild West  Party  haloweenowo- urodzinowy :)
Sat, 11 Oct at 08:00 pm Wild Wild West Party haloweenowo- urodzinowy :)

Studio Tańca Anna Kowalska

Mundinova w Jazzment klub
Sat, 11 Oct at 08:00 pm Mundinova w Jazzment klub

Kurkowa 4/1, Szczecin

IGO | TRASA 12 | Szczecin | S\u0142owianin
Sat, 11 Oct at 08:15 pm IGO | TRASA 12 | Szczecin | Słowianin

Dom Kultury Słowianin

6 URODZINY AFTER EGO | *Lista FB Free
Sat, 11 Oct at 10:30 pm 6 URODZINY AFTER EGO | *Lista FB Free

AFTER EGO

PSIE PRZEDSZKOLE Szczecin
Sun, 12 Oct at 09:15 am PSIE PRZEDSZKOLE Szczecin

Szczecin Pogodno, Zachodniopomorskie, Poland

Reitertag zum Pferdefestival Stettiner Haff
Sun, 12 Oct at 09:30 am Reitertag zum Pferdefestival Stettiner Haff

Boocker SV 62

Szczecin is Happening!

Never miss your favorite happenings again!

Explore Szczecin Events