Advertisement
W niedzielę, 7 września, o godzinie 16 zapraszamy dzieci i dorosłych na jednoosobowy, muzyczny spektakl w formie książki pop-up autorstwa Adrianny Iwanejko pod tytułem Bezodnia.Jest on interpretacją opowieści z pogranicza polsko-ukraińskiego o tajemniczym źródełku o nazwie Bezodnia, położonym w lesie nazywanym Monastyr, nieopodal miejscowości Poturzyn i Wereszyn, we wschodnich rubieżach województwa lubelskiego (powiat tomaszowski). Słowo „bezodnia” pochodzenia ukraińskiego oznacza coś bezdennego. Według przekazu w miejscu tym istniała cerkiew, która zapadła się pod ziemię wskutek klątwy rzuconej podczas ślubu zakochanej pary polsko-ukraińskiej. Matka jednego z młodych, zamiast powiedzieć słowa błogosławieństwa, rzuciła nań klątwę. Cerkiew została pochłonięta przez ziemię. Jeśli przyłożyć ucho do ziemi podczas Wielkanocy, słychać dźwięk dzwonów, na powierzchni wody zaś pojawiają się czerwone wstążki. Inny z wariantów legendy głosi, że pewna kobieta przyszła robić tam pranie i jej kijanka do prania zaplątała się w cerkiewne krzyże zwieńczające kopuły, a kobieta, próbując się uwolnić, wyciągnęła ,,ruskie krzyże”. Widząc je, zlękła się i wydała okrzyk, po czym świątynia zapadła się, tym razem już bezpowrotnie. Owa tajemnica staje się punktem wyjścia do artystycznej opowieści. Projekt łączy wiele dziedzin sztuki: ilustrację, inżynierię papieru, teatr jednego aktora, teatr cieni, słuchowisko oraz muzykę tradycyjną.
Bezodnia to intermedialne widowisko oparte na regionalnej legendzie i lokalnym dziedzictwie kulturowym, które za pomocą nowoczesnych środków wyrazu podejmuje próbę ich twórczego przetworzenia i ocalenia od zapomnienia.
Adrianna Iwanejko – scenografka, ilustratorka, artystka wizualna, absolwentka historii sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim, studiowała scenografię na krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki oraz Art & Design na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie. Twórczyni kostiumów i scenografii teatralnych (Filharmonia Krakowska, Stary Teatr w Krakowie, Akademia Sztuk Teatralnych w Krakowie) i filmowych krótkiego metrażu (Szkoła Filmowa w Łodzi). Ilustrowała między innymi w „Tygodniku Powszechnym” i „Piśmie Folkowym”. Gra na skrzypcach. Pochodzi z Lubelszczyzny. Mieszka i tworzy w Krakowie.
Spektakl Bezodnia jest efektem pracy dyplomowej oraz rezydencji artystycznej w Teatrze Figur.
Opłata za udział wynosi 30 zł od każdego uczestnika. Bilety do nabycia online. Bilet umożliwia zwiedzenie MOCAK-u w dniu wydarzenia. Czas trwania: około 30 minut. W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu mailowego pod adresem [email protected] lub telefonicznego: 12 263 40 35 (wtorek – piątek, godz. 9–16).
Wydarzenie odbywa się w ramach finisażu wystawy Andrzeja Żygadły Pełnia.
Advertisement
Event Venue & Nearby Stays
Lipowa 4, 30-702 Kraków, Poland, ulica Lipowa 4, 30-702 Kraków, Polska, Krakow, Poland
Tickets