"ALPY" | DKF Kamera: Dziwne światy Yorgosa Lanthimosa w Kinie Muza

Tue Nov 18 2025 at 08:00 pm to 10:30 pm UTC+01:00

Kino Muza w Poznaniu | Poznan

Kino Muza w Poznaniu
Publisher/HostKino Muza w Poznaniu
"ALPY" | DKF Kamera: Dziwne \u015bwiaty Yorgosa Lanthimosa w Kinie Muza
Advertisement
Niedawno pojawiła się na ekranach kinowych „BUGONIA” – najnowszy film Yorgosa Lanthimosa, najlepszego współczesnego reżysera greckiego. To jego piąta współpraca z niesamowitą Emmą Stone (niedawno nagrodzona Oscarem w filmie „BIEDNE ISTOTY”), która czuje się w tych nietypowych rolach jak homar w wodzie. Tym razem wciela się w dyrektorkę potężnej firmy, która zostaje porwana przez dwóch mężczyzn, przekonanych, że jest… kosmitką. Grecki reżyser zapowiedział niedawno, że najprawdopodobniej zrobi sobie przerwę od tworzenia filmów po objechaniu z „BUGONIĄ” całego świata, dlatego to według nas doskonała okazja, żeby przypomnieć interesujący rozwój kariery Lanthimosa.
Grek urodził się w Atenach w 1973 roku. Zasłynął jako twórca filmów z absurdalnym scenariuszem, pieczołowicie przygotowaną scenografią i kostiumami oraz dotykających psychologii ludzkiej. Początkowo nic nie zapowiadało, że trafi do świata filmu, jako że był profesjonalnym graczem koszykówki i zaczynał studia biznesowe. Jednak niedługo później Lanthimos zaczął tworzyć reklam i teledysków we współpracy z greckimi choreografami (ten wątek z jego przeszłości powraca potem w najgłośniejszych jego tytułach, dzięki imponującym sekwencjom tanecznym). Dzięki temu doświadczeniu nie tylko wprawił się w warsztacie produkcji filmowej, ale też wyposażył w odwagę w realizowaniu owoców jego bujnej wyobraźni. W 2005 roku zadebiutował dramatem „KINETTA”, ale to dopiero thriller psychologiczny „KIEŁ” z 2009 roku przyniósł mu rozpoznawalność, gdy wygrał w konkursie Un Certain Regard w Cannes i otrzymał nominację do Oscara za najlepszy film nieanglojęzyczny. Jego pierwszy anglojęzyczny film to „LOBSTER” (zwycięzca Nagrody Jury w Cannes), w którym zebrał takie gwiazdy jak: Colin Farrell, Rachel Weisz, Olivia Colman, Léa Seydoux. Tworząc ten film udowodnił, że mimo romansu z hollywoodzkimi ekipami filmowymi i gwiazdami, nie zamierza się wycofać z dziwacznych kierunków, które obrał. Potwierdził to filmem „ZABICIE ŚWIĘTEGO JELENIA” i w końcu Oscarowej „FAWORYTY”, która przebiła się do mainstreamu.
Cenimy Lanthimosa za to, że nie boi się zadawać niewygodnych pytań i za jego wciągające historie. Jak sam kiedyś powiedział: „Nie wyobrażam sobie, żeby stworzył film, który byłby wyjaśniony, przyjemny i pozytywny. Bo jaki jest wtedy sens robienia filmów?” W listopadowym DKF-ie pokażemy „ALPY” jako reprezentanta nowej fali, która dokonała przełomu w greckiej kinematografii, a później „FAWORYTĘ”, udowadniającej, że Hollywood nie odebrało Lanthimosowi kła. Witamy w przedziwnych światach Lanthimosa!
🔴 Projekt współfinansowany ze środków Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.
---
🎬 Wtorek | 18 listopada | godz. 20:00 | Sala nr 1
"ALPY"
reż. Yorgos Lanthimos | Grecja 2011 | 93 min.
Pielęgniarka, sanitariusz, gimnastyczka i jej trener tworzą grupę, która świadczy wyjątkowe usługi. Za pieniądze zastępują zmarłych ludzi, ucząc się ich zachowań, przyzwyczajeń i ról, które kiedyś odgrywali. Pomagając innym po stracie najbliższych, sami znajdują się w sytuacjach, których nie da się do końca przewidzieć. Wynajęci przez rodzinę, krewnych lub kolegów zmarłych starają się jak najlepiej zapełnić pustkę po tych, którzy odeszli.
Prowadzenie: Mateusz Cierechowicz, Dominika Stachowiak
---
Bilety: 16 zł
Advertisement

Event Venue & Nearby Stays

Kino Muza w Poznaniu, ulica Święty Marcin 30, 61-805 Poznań, Polska, Poznan, Poland

Tickets
Icon
Concerts, fests, parties, meetups - all the happenings, one place.

Discover more events by tags:

Entertainment in Poznan

Ask AI if this event suits you:

More Events in Poznan

Keep Run Malta #58 Grand Prix 2025 11\/12
Tue, 18 Nov at 07:00 pm Keep Run Malta #58 Grand Prix 2025 11/12

Malta SKI

smokedope2016 @Pozna\u0144, 2Progi [SOLD OUT]
Tue, 18 Nov at 07:00 pm smokedope2016 @Poznań, 2Progi [SOLD OUT]

2progi

10 Tenor\u00f3w - Pot\u0119ga w Dziesi\u0105tce | Wrze\u015bnia
Tue, 18 Nov at 07:00 pm 10 Tenorów - Potęga w Dziesiątce | Września

Wrzesiński Ośrodek Kultury

Gala \u015awiatowego Dnia Przedsi\u0119biorczo\u015bci Kobiet BOSS:KA
Tue, 18 Nov at 07:00 pm Gala Światowego Dnia Przedsiębiorczości Kobiet BOSS:KA

Hampton by Hilton Poznan Swarzedz (Swarzędz)

smokedope2016 in Pozna\u0144
Tue, 18 Nov at 07:00 pm smokedope2016 in Poznań

Klub 2progi

Bachata w parach dla pocz\u0105tkuj\u0105cych 18.11 \/\/ Art of Move
Tue, 18 Nov at 09:30 pm Bachata w parach dla początkujących 18.11 // Art of Move

61- 563 Poznań, ul. Górna Wilda 81, 61-563 Poznan, Poland

Black & White
Tue, 18 Nov at 10:00 pm Black & White

Welon i Mucha - imprezy w unikatowym klimacie

Public Speaking Mastery for Professionals \u2013 1 Day Session in Pozna\u0144
Wed, 19 Nov at 09:00 am Public Speaking Mastery for Professionals – 1 Day Session in Poznań

For more information on venue address, reach out to "[email protected]"

Warsztaty przek\u0142adowe dla szk\u00f3\u0142 \u015brednich
Wed, 19 Nov at 01:00 pm Warsztaty przekładowe dla szkół średnich

Collegium Maius

Do\u0142\u0105cz do Ko\u0142a Naukowego Edukacji R\u00f3wno\u015bciowej \u201eEmancypacja\u201d! \u2013 spotkanie otwarte
Wed, 19 Nov at 05:00 pm Dołącz do Koła Naukowego Edukacji Równościowej „Emancypacja”! – spotkanie otwarte

ulica Augustyna Szamarzewskiego 89, 60-568 Poznań, Polska

Warsztaty r\u0119kodzielnicze z mchem
Wed, 19 Nov at 05:00 pm Warsztaty rękodzielnicze z mchem

os. Bolesława Chrobrego 117A, 60-681 Poznan, Poland

Poznan is Happening!

Never miss your favorite happenings again!

Explore Poznan Events