Advertisement
Välkommen på afternoon tea: bland sminkburkar och snörliv ☕Vad ansågs vackert och varför – och vilka historiska källor finns att tillgå för den som vill undersöka äldre tiders skönhetsideal?
Carolina Brown Ahlund, docent och universitetslektor i konstvetenskap vid Uppsala universitet presenterar ett urval av texter, bilder och föremål som kan kasta ljus över en motsägelsefull och märklig, men också fascinerande, historia om 1600- och 1700-talens skönhetsideal.
Tre gånger per termin arrangerar museet afternoon tea i kombination med föredrag med kulturhistorisk inriktning. Servering från klockan 14.30, föredraget börjar 15.30.
🍽 Afternoon tea-tallrik
Te eller kaffe med scones, smör, marmelad, ost, chokladkanonkula och frukt: 400 kr eller 205 kr för medlemmar.
Ett glas bubbel kan köpas på plats.
🎟 Läs mer och boka din biljett: https://www.vasamuseet.se/besok/kalender/program/26-sept-afternoon-tea22
Advertisement
Event Venue & Nearby Stays
Galärvarvsvägen 14, 115 21 Djurgården, Sweden, Galärvarvsvägen 14, SE-115 21 Stockholm, Sverige, Stockholm, Sweden
Tickets