Advertisement
Zapraszamy na pokaz filmu "Dahomej" oraz panel dyskusyjny “Dahomej. O dekolonizacji muzeów".Dahomej to historyczne państwo położone na terenie dzisiejszego Beninu. Film o tym tytule z 2024 roku przedstawia niezwykłą historię zwrotu 26 obiektów zrabowanych podczas kolonialnych rządów Francji. Dokument w fascynujący sposób pokazuje proces transportu obiektów z francuskiego muzeum do Beninu oraz kulisy ich pakowania i katalogowania.
Dahomej to film, który przenosi widza w fascynującą podróż przez historię, kulturę i duchowość Beninu, ukazując wyjątkowy proces odzyskiwania narodowej tożsamości. To nie tylko reportaż o transporcie artefaktów – to opowieść o pamięci, dumie i nadziei na przyszłość. Dzięki wciągającej narracji, której częścią staje się monolog jednego z obiektów oraz głosom samych mieszkańców Beninu, widz otrzymuje niezwykłą okazję do spojrzenia na historię z wielu perspektyw.
TYTUŁ ORYGINALNY: Dahomey
Reżyseria i scenariusz: Mati Diop
Zdjęcia: Joséphine Drouin Viallard
Montaż: Gabriel Gonzalez
Muzyka: Dean Blunt, Wally Badarou
Występują: Gildas Adannou, Morias Agbessi, Maryline Agbossi
Kraje produkcji: Benin, Senegal, Francja
Rok produkcji: 2024
Czas trwania: 67 minut
Nagrody i festiwale: Złoty Niedźwiedź (Berlinale 2024)
Po filmie odbędzie się panel “Dahomej. O dekolonizacji muzeów".
Od kilku lat na świecie toczy się dyskusja o restytucji tysięcy przedmiotów zrabowanych na kontynencie afrykańskim w trakcie europejskich podbojów kolonialnych, które spoczywają w muzeach Zachodu. “Dahomey” w reżyserii francusko-senegalskiej reżyserki Mati Diop to godzinna opowieść o powrocie dahomejskich władców, uśpionych w brązowych figurach, do ich rodzinnego królestwa. Akt zwrot kilku rzeźb przechowywanych we francuskim muzeum, wydaje się jedynie symbolicznym gestem. Film Diop został okrzyknięty najlepszym obrazem na niemieckim Berlinale, jednym z najważniejszych europejskich festiwali filmowych.
Podczas dyskusji porozmawiamy o tym, co wyróżnienie Diop mówi nam o nastrojach, które towarzyszą kwestii restytucji zagarniętych skarbów. Przyjrzymy się także dekolonizacyjnym strategiom w europejskiej kulturze i ich możliwym konsekwencjom.
Host: Oliwia Bosomtwe
Urodziła się w Krakowie, dorastała w Nowym Sączu, wybrała Warszawę. Przez trzy lata była redaktorką naczelną serwisu Noizz.pl. Publikowała między innymi w „Znaku”, "Newsweeku", „Vogue’u” i „Res Publice Nowej”. Autorka książki „Jak biały człowiek. Opowieść o Polakach i innych” (Wydawnictwo W.A.B., 2024).
Goście panelu:
dr Magdalena Wróblewska, Dyrektorka Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie
Witek Orski
Advertisement
Event Venue & Nearby Stays
Państwowe Muzeum Etnograficzne, ulica Kredytowa 1, 00-056 Śródmieście, Polska,Warsaw, Poland
Tickets