Adam Eriksson + Krock på KHIMAIRA

Sun, 04 Jan, 2026 at 07:00 pm UTC+01:00

Sofiagatan 1, SE-116 40 Stockholm, Sverige | Stockholm

Adam Eriksson + Krock p\u00e5 KHIMAIRA
Advertisement
Adam Eriksson + Krock uruppför "In a hall in a cave in a lake in a mirror" av Adam Eriksson.
"In a hall in a cave in a lake in a mirror" för elgitarr-trio och elektronik av Adam Eriksson kretsar kring tankar om spegelbilder, ekon, halvreflektioner överföringar och förvrängningar. Musiken karakteriseras av ett mestadels lågmält, mikrotonalt plinkande under långsam ut,- och inveckling där elgitarrens gömda, inneboende klanger dras fram i ljuset.
Durata ca 45 min.
Adam Eriksson, bosatt i Sundbyberg är musiker och kompositör utbildad på Kungliga Musikhögskolan i Stockholm. Han skriver musik för en kombination av elektroniska och akustiska instrument och utforskar udda speltekniker, preparerade instrument och experimentella sammansättningar av diverse ljudkällor. Adam framför även sina egna alster på elgitarr samt allehanda instrument och apparater.
Krock bildades 2005 som ett kollektiv av gitarrister och kompositörer med målet att utforska och omdefiniera elgitarrens roll och möjligheter inom konstmusiken. Sedan start har de uruppfört och spelat verk av svenska och utländska tonsättare som t ex Sean Clancy, Ellen Arkbro, Malin Bång och Terry Riley. 2015-19 var Krock även del av den turnerande kammaroperan Valeries Voice med musik av Christofer Elgh.
Pascal Jardry är utbildad på Musikhögskolan i Malmö och har varit yrkesverksam som gitarrist i 20 år. Han frilansar framförallt som elgitarrist, men har även studerat altgitarr och har erfarenhet inom både tidig och samtida musik.
Att skapa och producera upplevelser som sträcker sig utöver det rent musikaliska, som till exempel att placera konserter i icke-traditionella miljöer och att involvera flera konstformer i framförandet är några av Pascals drivkrafter.
Jesper Nielsen är tonsättare och gitarrist bosatt i Helsingborg. Mellan 2011-16 studerade han komposition på Kungliga Musikhögskolan i Stockholm och har sedan dess varit verksam som tonsättare, gitarrist och arrangör.
Som gitarrist är han framförallt inriktad på nyskriven musik för elgitarr samt improvisation. Under 2025 släppte han sin debut-EP "Jesper Nielsen plays and plays and plays..." och har även uppträtt tillsammans med Ann Rosén i projektet "Rethinking" som utgår från Roséns grafiska partiturer.
Konsert kl 19.
Insläpp genom trapphuset mellan 18.45-19.00
Entré 150:-
Föranmälan https://khimaira.se/kontakt.html
Advertisement

Event Venue & Nearby Stays

Sofiagatan 1, SE-116 40 Stockholm, Sverige, Sofiagatan 1, SE-116 40 Stockholm, Sverige, Stockholm, Sweden

Icon
Concerts, fests, parties, meetups - all the happenings, one place.

Ask AI if this event suits you:

More Events in Stockholm

Darya & M\u00e5nskensorkestern | Fasching, Stockholm
Sat, 03 Jan at 08:00 pm Darya & Månskensorkestern | Fasching, Stockholm

Fasching

Kring Katarina kyrka - en stadsvandring
Sun, 04 Jan at 11:00 am Kring Katarina kyrka - en stadsvandring

Götgatan 16, SE-118 46 Stockholm, Sverige

Vintervandring p\u00e5 S\u00f6der - fr\u00e5n Mariatorget
Sun, 04 Jan at 01:00 pm Vintervandring på Söder - från Mariatorget

Mariatorget, SE-118 48 Stockholm, Sverige

Release The Pressure - Breathe & Ground To Start Off The New Year
Sun, 04 Jan at 02:00 pm Release The Pressure - Breathe & Ground To Start Off The New Year

Brännkyrkagatan 50, SE-118 22 Stockholm, Sverige

Ny\u00e5rs-Operakonsert p\u00e5 Historiska museet
Sun, 04 Jan at 03:00 pm Nyårs-Operakonsert på Historiska museet

Historiska museet stockholm

In dulci jubilo
Sun, 04 Jan at 04:00 pm In dulci jubilo

Storkyrkan

Orsino-skytte p\u00e5 trettondagsafton
Mon, 05 Jan at 11:00 am Orsino-skytte på trettondagsafton

Lilla Skuggan

Trettonhelgskonsert \u2013 italienska operap\u00e4rlor
Mon, 05 Jan at 05:00 pm Trettonhelgskonsert – italienska operapärlor

Hötorget 8, 111 57 Stockholm, Sweden

Gossip (Kino Lesbanino) + prisutdelning!
Mon, 05 Jan at 06:00 pm Gossip (Kino Lesbanino) + prisutdelning!

Klarabiografen Kulturhuset Stadsteatern

Walmann Combo plays Thin Lizzy
Mon, 05 Jan at 07:00 pm Walmann Combo plays Thin Lizzy

Engelen

Salsa Cubana & Bachata drop-in 5 januari p\u00e5 Stockholm Salsa Dance!
Mon, 05 Jan at 07:00 pm Salsa Cubana & Bachata drop-in 5 januari på Stockholm Salsa Dance!

Stockholm Salsa Dance

SOMATIC DANCE FLOW
Mon, 05 Jan at 07:30 pm SOMATIC DANCE FLOW

Ester Adèle

Stockholm is Happening!

Never miss your favorite happenings again!

Explore Stockholm Events