Advertisement
Viden om kvinders sundhed og sygdomme er et underprioriteret område både historisk og kulturelt. Hvordan det skal ændres, er i fokus, når Pavillon K i Vordingborg inviterer til 8. marts.I mange år har en lang række kvindesygdomme som f.eks. endometriose, gynækologiske kræftformer, graviditets- og cyklusrelaterede problemer og overgangsalderen været oversete og tabuiserede. Samtidig er kvinder underrepræsenterede i klinisk forskning på så vigtige områder som i forskning om hjerte- og kredsløbssygdomme og i visse kræftformer, fordi den kvindelige krop og cyklus er besværlig.
Men nu sker der noget med flere initiativer, der skal fremhæve kvinders sundhed og rette op på skævhederne. Blandt andet har Region Hovedstaden nedsat opgaveudvalget om kvindesygdomme, og en lang række kvindelige politikere har netop dannet det tværpolitiske initiativ Alliance for kvinders sundhed. Alliancen vil gøre op med, at danske kvinder ikke oplever, at de bliver taget seriøst af sundhedsvæsnet og ønsker derfor, at der oprettes et nationalt videnscenter for kvinders sundhed.
Kom og bliv klogere og lyt til samtalerne om de forandringer, der er nødvendige. Det sker en hyggelig lørdag eftermiddag i det tidlige forår i Pavillon K, Skovvej 2 i Vordingborg. Bag arrangementet står en gruppe frivillige i Pavillon K, alle er velkomne og arrangementet er gratis.
Udover samtalerne er der sang og musik skrevet og fortolket af musiker Dorthe Eggertsen og skuespiller Line Svendsen vil sørge for lidt bevægelse. Frivillige har bagt kage, og der vil blive solgt kaffe/te, et glas vin og snacks.
Moderator for dagen og programmet er journalist og forfatter Phillippa Maigaard Filtenborg. Arrangementet er støttet af Lollands Bank og Kvickly i Vordingborg, og overskuddet fra salget i baren går til Mødrehjælpens arbejde i Vordingborg Kommune.
Programmet for dagen:
Kl. 13.10-13.20
Musiker Dorthe Eggertsen med kvindevalgretssangen (fællessang)
13.30 – 14.15
Hvad er kvindesygdomme og hvad skal der til for at få dem på dagsordenen? Spørger vi Maria Gudme, der er forkvinde for opgaveudvalget om kvindesygdomme i Region Hovedstaden.
14.30 - 14.45
Dans dig løs v. skuespiller Line Svendsen
14.45- 15
Musiker Dorthe Eggertsen med sange om kvinders ret til eget liv og egen krop
15 -15.45
Hvorfor er der brug for investering og innovation i kvinders sundhed og hvilke drømme kan vi have for arbejdsmarkedet? Spørger vi Iben Krog, der er medlem af Alliancen for Kvinders Sundhed og Anne Møller Ronex, der er næstformand i Region Sjælland og formand for Sygehusudvalget.
Udover samtalerne på scenen er der mulighed for at netværke, drikke et glas vin eller en kop kaffe og hygge frem til ca. 16.30
Advertisement
Event Venue & Nearby Stays
Skovvej 2, 4760 Vordingborg, Denmark, Skovvej 2, 4760 Vordingborg, Danmark,Vordingborg, Denmark, Nørre Alslev