Advertisement
На 21.02.1941 г. Н. Мушанов (Демократическа партия), Ат. Буров и П. Стайнов (Народна партия), Ст. Костурков (Радикалдемократическа партия), Кр. Пастухов (Социалдемократическа партия), Д. Гичев (БЗНС „Врабча“), Г. М. Димитров и Н. Петков (БЗНС „Пладне“), Гр. Василев (Демократически сговор), К. Георгиев („Звено“) и Ив. Пашов и Д. Дечев (комунисти, в лично качество) подават молба за аудиенция в дворцовата канцелария. „Народът е смутен от евентуална намеса във войната“ – пишат представителите на традиционните партии с настояване България да не се присъединява към Тристранния пакт.Събитието е доказателство, че в България в навечерието на включването на страната на Оста е имало достатъчно на брой политици, принадлежащи към различни сегменти на политическия спектър, които са настоявали на неутралитет, съзнавайки опасностите за твърде крехката демокрация. Дванадесетимата показват ясно, че опасността води до преодоляване на различия. Ненапразно в неиздадените си спомени Вергил Димов нарича обединението "крупно събитие".
Съдбата на огромната част от тях след 9.09.1944 г. е печална. Факт, който до голяма степен се дължи и на стремежа на БРП (к) и наследилата я БКП антифашизмът да бъде монополизиран от новоустановилия се комунистически режим.
По този повод инициативен комитет организира на 21 февруари от 11.00 ч. шествие-поклонение с посещение на къщите на седем от тези политици, както следва:
Начална точка - градинката пред Националната библиотека "Св. св. Кирил и Методий";
Кръстьо Пастухов – ул. „Бенковски“ - 36;
Никола Мушанов – ул. „Московска“ - 45;
Атанас Буров – ул. „Московска“ - 41;
Никола Петков – ул. „Цар Шишман“ - 12;
Григор Василев – ул. „Раковска“ - 112;
Д-р Г. М. Димитров – ул. „Граф Игнатиев“ - 29;
Паметника на Димитър Гичев пред църквата „Св. Седмочисленици“.
Advertisement
Event Venue & Nearby Stays
Народна библиотека "Св. св. Кирил и Методий", бул. „Васил Левски” 88,Sofia, Bulgaria