Advertisement
Zapraszamy na kolejne wydarzenie w ramach #1884 – spotkanie poświęcone roli Konzerthausu i Filharmonii w Szczecinie, kiedyś i dziś. Wzbogacimy je pokazem archiwalnych zdjęć, które ukazują przemiany przy ul. Małopolskiej 48 na przestrzeni 140 lat.UCZESTNICY
🔘 dr Stephan Diller - Dyrektor Klasztoru Dominikanów w Prenzlau
🔘 Michał Dębowski - Miejski Konserwator Zabytków w Szczecinie
🔘 Aleksandra Kopińska-Szykuć - architektka
🔘 Przemysław Neumann - Dyrektor Filharmonii w Szczecinie
🔘 Magdalena Wilento - moderacja
🆓 Bezpłatne wejściówki do odbioru w kasie Filharmonii od 18 lutego 2025, od godziny 13:00.
Wieczór rozpoczniemy przypomnieniem pokazu mappingu 3D z października 2024 autorstwa Pushka Studio, pokazem archiwalnych fotografii i historycznych materiałów związanych z Konzerthausem. Miejski Konserwator Zabytków, Michał Dębowski, opowie o przedwojennej roli tego budynku w kulturalnym i społecznym życiu ówczesnego Stettina. Konzerthaus nie był bowiem tylko salą koncertową – w jego wnętrzach z powodzeniem funkcjonowały restauracje, winiarnia i piwiarnia, odbywały się spotkania towarzyskie, a orkiestra i muzycy występowali nie tylko w głównej sali, ale również w muszli koncertowej znajdującej się w sąsiadującym ogrodzie. Było to miejsce spotkań i rozwijania kultury.
Kolejnym punktem programu będzie rozmowa, w której wezmą udział zaproszeni goście i eksperci z dziedziny kultury, sztuki i architektury. Będzie to okazja do refleksji nad zmianą funkcji (a może nie?), jaką umiejscowiony przy Małopolskiej 48 gmach pełnił na przestrzeni lat. Czy współczesna Filharmonia w Szczecinie jest dziś miejscem o podobnym znaczeniu, co dawny Konzerthaus? Jaką rolę w kształtowaniu tożsamości regiony pełniła i pełni muzyka? To tylko niektóre z pytań, na które spróbujemy wspólnie odpowiedzieć.
Projekt #1884 to polsko-niemiecki projekt o charakterze transgranicznym, realizowany we współpracy z partnerami z Niemiec. Z dwiema instytucjami Filharmonia już współpracowała przy polsko – niemieckich inicjatywach, a są to Klasztor Dominikanów w Prenzlau oraz Musikverein Pasewalk. Trzy instytucje dołączyły do transgranicznej współpracy przy okazji tego projektu, a są to: Miasto Hanzeatyckie Anklam, Tourismusverein Preznlau e.V. oraz Kulturverein Die Brucke e.V. Schwedt (Oder). Dzięki zaangażowaniu ekspertów i nowoczesnych technologii pragniemy nie tylko przybliżyć wspólną historię, ale także promować integrację i dialog między mieszkańcami Euroregionu Pomerania.
Zapraszamy do udziału w podróży w czasie i refleksji nad tym, jak dziedzictwo kulturowe kształtuje naszą współczesność.
ℹ️ Spotkanie będzie dwujęzyczne (PL-DE), tłumaczone symultanicznie. Zostanie nagrane i udostępnione w internecie w wersji dwujęzycznej.
---
Projekt „1884” jest dofinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (Fundusz Małych Projektów w ramach Programu Współpracy Interreg VI A Meklemburgia-Pomorze Przednie/Brandenburgia/Polska 2021-2027) w ramach celu szczegółowego 4.6 „Kultura i zrównoważona turystyka”.
Projekt „1884” – zadanie finansowane przez Miasto Szczecin.
Advertisement
Event Venue & Nearby Stays
Małopolska 48, 70-515 Szczecin, Poland, ulica Małopolska 48, 70-515 Szczecin, Polska,Szczecin, Poland