17. Festiwal Skrzyżowanie Kultur

Sun Sep 19 2021 at 11:00 am to 09:30 pm

Teatr Dramatyczny | Warsaw

Miasto Sto\u0142eczne Warszawa
Publisher/HostMiasto Stołeczne Warszawa
17. Festiwal Skrzy\u017cowanie Kultur
Advertisement
Co?
17. Festiwal Skrzyżowanie Kultur
Gdzie?
Teatr Dramatyczny w Warszawie
Kiedy?
19 września 2021 r.
Kto?
Oum i Moh! Kouyaté.
Oum uważa się za Marokankę, Afrykankę i kobietę świata. W swojej twórczości skupia się na poszukiwaniu muzyki uniwersalnej, będącej jednocześnie odzwierciedleniem niespokojnego świata, jak i balsamem mającym ukoić ból i dać niezachwianą nadzieję. Pochodząca z Casablanki Oum El Ghaït Ben Essahraoui szybko zwróciła na siebie uwagę mediów, które utożsamiały ją z Naydą, ruchem młodych Marokańczyków skupionych wokół miejskich rytmów. Albumy Lik’Oum (2009) i Sweerty (2012), które ukazały się tylko w Maroku, uczyniły ją gwiazdą w swoim kraju. Wpadł jej wtedy do głowy niebanalny pomysł. Zaczęła pisać w darija, używanym na co dzień dialekcie marokańskiej odmiany języka arabskiego. Dało jej to możliwość dodania tekstom nowej muzykalności, a także nowych kombinacji znaczeń – wręcz całej poezji asonacji. W 2013 roku wydała swój pierwszy międzynarodowy album, Soul of Morocco. Dwa lata później album Zarabi, nagrany u bram Sahary, pogłębił jeszcze estetyczny kierunek, jaki obrała Oum, jednocześnie podejmując dyskusję na temat potrzeby ochrony przyrody i tradycyjnych mikrospołeczności. Jej trzeci album Daba z 2019 roku skupia się na tematach przewodnich wyrażonych za pomocą oszczędnej w słowach i pozbawionej ubarwień poezji, zgodnych z ogólnymi zainteresowaniami jego twórczyni: humanizmem, feminizmem, duchowością i znaczeniem ponownego połączenia się z naturą.
Moh! Kouyaté to obywatel świata, muzyk z Paryżem w sercu, który dzieli się własną wizją nowej Afryki. Zawsze elegancki, o czarującej aparycji, uosabia unikalny styl gry na gitarze inspirowany tradycją Mandingo, bluesem, jazzem i rockiem oraz niezwykły talent. Moh! Kouyaté był muzykiem jeszcze długo przed wydaniem swojego pierwszego albumu Loundo. Jego bliscy z Gwinei byli głęboko zaangażowani w scenę muzyczną Konakry. Nauka muzyki od zawsze była świętością dla rodziny Kouyaté, potomków pochodzącej z XIII wieku dynastii griotów. Moh! instynktownie podążał za mistrzami muzyki gwinejskiej: członkami zespołu Bembeya Jazz, a także Ousmane Kouyaté, wiodącym gitarzystą Salifa Keity. W ciągu zaledwie kilku lat Moh! zyskał reputację jednego z najbardziej utalentowanych i obiecujących gwinejskich gitarzystów. Czerpał inspirację z technik wielkich mistrzów: Django Reinhardta, Santany, BB Kinga, Bena Harpera, Jimiego Hendrixa. Nocami Moh! rozświetlał sceny stolicy Gwinei występami razem ze swoim zespołem Conakry Cocktail. W 2005 roku Moh! odbył trzymiesięczną trasę koncertową po USA, a w 2007 roku osiadł we Francji i odkrył paryskich muzyków sceny afro-jazzowej. W 2015 roku rozpoczął pracę nad swoim pierwszym albumem, Loundo, będącym bogatą kompilacją wszystkich jego artystycznych doświadczeń.

Co jeszcze?
Wydarzenia towarzyszące:
- warsztat tańca perskiego i nauka dla dzieci - Aleksandra Afsanesara;
http://festival.warszawa.pl/warsztaty-dla-dzieci/
- warsztat dla dzieci "Bębny obręczowe/Rytmy Kurdystanu"- Arad Emamgholi; http://festival.warszawa.pl/warsztaty-dla-dzieci/
- panel dyskusyjny „Warszawa wielu kultur”.
http://festival.warszawa.pl/panel-dyskusyjny/
Więcej informacji na: www.festival.warszawa.pl
oraz: https://www.facebook.com/SkrzyzowanieKultur
Bilety sprzedawane są za pośrednictwem sieci eBilet.
I pula - 50 zł / do 12. września; II pula - 60 zł / od 13. do 19. września.
Na koncerty wieczorne wstęp dla dzieci od 6 roku życia.
Na warsztaty dla dzieci obowiązują zapisy.
Organizator: @StolecznaEstrada
Partnerka: @CafeKulturalna
Patroni medialni: @TygodnikPolityka, @MagazynZwierciadlo, @tokfm
Festiwal finansowany jest ze środków Miasta st. Warszawy.


Advertisement

Event Venue & Nearby Stays

Teatr Dramatyczny, Plac Defilad 1, 00-110 Warsaw, Poland, Warsaw

Tickets

Discover more events by tags:

Music in WarsawEntertainment in Warsaw

Sharing is Caring: