„Ocalałe 2030” – spotkanie z Janem Rojewskim

Fri Dec 02 2022 at 05:00 pm

Klubojadalnia Młodsza Siostra | Warsaw

KONTENT
Publisher/HostKONTENT
\u201eOcala\u0142e 2030\u201d \u2013 spotkanie z Janem Rojewskim
Advertisement
Zapraszamy na spotkanie z Janem Rojewskim, autorem tomu „Ocalałe 2030”. który ukazał się w tym roku nakładem wydawnictwa KONTENT. Spotkanie poprowadzi Justyna Sobolewska.
***
„W nowej książce Janka Rojewskiego wszystko, co najciekawsze we współczesnej polskiej poezji – zaangażowanie, dziwność, niejednoznaczna refleksja nad polskością, przepracowywanie relacji międzypokoleniowych, słuch wyczulony na nieoczywiste lingwistyczne związki i przypadki – podane zostaje w formie płynnych, obrazowych narracji, w które czytelnik zanurza się niepostrzeżenie i bez wysiłku. (...) Jednym z najciekawszych zabiegów w nowej książce Rojewskiego jest regularne przerzucanie mostów między biograficzną codziennością i porządkiem (przetrawionych oczywiście przez nowoczesność) mitów. Punktem wyjścia są tu sytuacje konkretne, datowane, opisane nazwiskami i nazwami własnymi – często autobiograficzne – które płynnie przechodzą w rejestry epickie, baśniowe i tragiczne; ludzie zmieniają się w zwierzęta, poeta mówi do nas greką o Achajach, miasto zmienia się w niezmapowany ląd, a w wydarzeniach z pierwszym stron gazet znajdujemy dowody heroizmu i żywej obecności fatum. Do tego nieoczywisty profetyzm: wiersze pisane z roku 2030, retrospektywy z miejsca, które nie istnieje... Rojewski wydobywa na wierzch ukrytą dziwność codziennego życia, jest to jednak dziwność szczególnego rodzaju: w służbie aktualnego komentarza, podporządkowana potrzebie lepszego, bardziej szczegółowego opisania układów i relacji, w których żyje człowiek nowoczesny”.
Paweł Kaczmarski
***
Jan Rojewski (ur. 1994 w Łodzi). Publikował między innymi w „Gazecie Wyborczej”, „Rzeczypospolitej”, „Polityce”. Autor tomu Ikonoklazm (2018), za który był nominowany do Nagrody Literackiej Gdynia i Nagrody Silesius. W 2022 r. nakładem wydawnictwa KONTENT ukazała się jego druga książka, Ocalałe 2030.

Justyna Sobolewska - krytyczka literacka, pisarka i dziennikarka tygodnika „Polityka”. Autorka zbioru esejów „Książka o czytaniu” (2012, 2016), wyboru opowiadań Kornela Filipowicza „Moja kochana, dumna prowincja” (2017) i biografii Kornela Filipowicza „Miron, Ilia, Kornel. Opowieść biograficzna o Kornelu Filipowiczu” (2020). Współautorka książki „Stówka. Przeczytaj to jeszcze raz” napisanej z Anną Dziewit-Meller (2021). Laureatka PIK-owego Lauru przyznawanego przez Polską Izbę Książki za popularyzację czytelnictwa w kategorii mediów drukowanych. Przewodniczy kapitule Nagrody Literackiej m. st. Warszawy, zasiada w jury Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza oraz Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus. Mieszka w Warszawie.
Advertisement

Event Venue & Nearby Stays

Klubojadalnia Młodsza Siostra, Dobra 14/16,Warsaw, Poland, Warsaw, Poland

Discover more events by tags:

Art in WarsawLiterary-art in Warsaw

Sharing is Caring: