„Faraon”. Zaćmienie słońca

Sat May 21 2022 at 12:00 pm to Sun May 22 2022 at 09:00 pm

Kino Iluzjon | Warsaw

Kino Iluzjon
Publisher/HostKino Iluzjon
\u201eFaraon\u201d. Za\u0107mienie s\u0142o\u0144ca
Advertisement
Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny i Kino Iluzjon zapraszają na wyjątkowe wydarzenie filmowe „Faraon. Zaćmienie słońca". Jest to drugie wydarzenie z cyklu „W drodze po Oscara", w którym przedstawimy dziesięć polskich filmów, walczących przed laty o najbardziej prestiżową nagrodę filmową na świecie w kategorii Najlepszy Film Nieanglojęzyczny.
Pokaz filmu, panel filmoznawców, spotkanie z Jerzym Zelnikiem, wystawa, warsztaty dla dzieci i koncert zespołu Bastarda wzbogacą program wydarzenia, umożliwiając spojrzenie na film w szerszej – współczesnej perspektywie.
??????? ??ę ? ?????? ??-?? ???? ? ????? ???????!

???????
? 21 maja, godz. 12:00 - 15:00
? ? ???????????? ?ł????? ???????????. ????????? ??? ??????
Warsztaty plastyczne dla dzieci w wieku 5-10 lat, które poprowadzi Klaudia Rutkowska. Dzieci będą miały niepowtarzalną okazję uczestniczyć w pokazie makijażu egipskiego (Aleksandra Plewako-Szczerbińska).

? 21 maja, godz. 13:00 - 15:00
? ???????? ??????????????? ???ół „???????”
Pokaz trzech dokumentów („150 dni Faraona", reż. Grzegorz Lasota; „Buchara-Faraon", reż. Ryszard Ronczewski oraz „Oskarowe kostiumy Barbary Ptak", reż. Krzysztof Korwin-Piotrowski) oraz panel filmoznawców z udziałem prof. Krzysztofa Kornackiego, dr Jacka Pająka oraz prof. Piotra Sitarskiego, który poprowadzi dr Robert Birkholc.

? 21 maja, godz. godz. 15:30
? ???????? ??????? „???ół ???????"
Na ekspozycję złożą się nagrania spotkań z osobami, które z różnych względów nie zagoszczą w głównym niedzielnym panelu. Na wystawie pokażemy jedyny zachowany fragment kostiumu z filmu – nakrycie głowy Faraona z ostatnich scen, w tym ze sceny śmierci. Obejrzeć będzie można nagranie makijażu egipskiego, wykonanego techniką z tamtych czasów, któremu towarzyszy opowieść o kolorach i naturalnych barwnikach.

? 22 maja, godz. 12:00
? ????????? ????? „??????"
Egipt epoki Ramesydów. Nowy faraon Ramzes XIII chce reformować państwo i budować jego potęgę kosztem kapłanów, którzy – na czele z potężnym Herhorem – za rządów poprzedniego władcy zyskali ogromne wpływy. Młodość – idealistyczna i niecierpliwa – w konfrontacji ze sceptyczną i mądrą dojrzałością przeciwnika, posiadającego bogactwa i stanowiącą silną broń wiedzę, skazana jest jednak na nieuchronną klęskę. Film dostępny na Ninatece w dniach 23-25 maja.

? 22 maja, godz. 14:30
? ????????? ? ?????? ?????????
Spotkanie z aktorem Jerzym Zelnikiem oraz z filmoznawcą i miłośnikiem „Faraona" Andrzejem Bukowieckim oraz Katarzyną Gliwą, kierowniczką Muzeum Barbary i Stanisława Ptaków. Nagranie spotkania dostępne na Ninatece w dniach 23-25 maja.

? 22 maja, godz. 19:30
? ??????? ?????ł? ????????
Zespół BASTARDA zagra koncert specjalny pod tytułem Faraon!
Muzyka tria oscylować będzie wokół tematów i motywów z filmu oraz oryginalnej ścieżki dźwiękowej Adama Walacińskiego. Odwołując się zarówno do treści jak i narracji dramatycznej dzieła, a także do wspaniałych kompozycji filmowych – BASTARDA stworzy nową, unikatową opowieść i z pewnością zabierze Was w niezwykłą podróż.
? Streaming koncertu dostępny na stronie www.ninateka.pl
ℹ Więcej informacji i bilety znajdziecie tutaj: https://tiny.pl/9s4tg
_____
Organizator: Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Patroni medialni: TVP Kultura, RMF Classic
Partner: Muzeum Historii Katowic
Advertisement

Event Venue & Nearby Stays

Kino Iluzjon, Narbutta 50A, Warsaw, Poland

Tickets

Discover more events by tags:

Entertainment in WarsawConcerts in Warsaw

Sharing is Caring: