„Poli Raksy twarz” – spotkanie z Krzysztofem Tomasikiem

Wed May 18 2022 at 07:00 pm

Ursynowskie Centrum Kultury „Alternatywy” | Warsaw

Ursynowskie Centrum Kultury \u201eAlternatywy\u201d
Publisher/HostUrsynowskie Centrum Kultury „Alternatywy”
\u201ePoli Raksy twarz\u201d \u2013 spotkanie z Krzysztofem Tomasikiem
Advertisement
Pola Raksa zagrała wiele ról teatralnych i filmowych, ale zbiorową wyobraźnią zawładnęła dzięki roli w serialu „Czterej pancerni i pies”, który stał się jednym z największych fenomenów polskiej kultury masowej. Postać sanitariuszki Marusi przyniosła jej bezprecedensową sławę, stając się jednocześnie przekleństwem. Chociaż wystąpiła w filmach Wajdy, Hasa i Barei – dla milionów widzów pozostała już na zawsze rudowłosą Rosjanką z „Czterech pancernych”. Mówiła, że serial odbił się fatalnie także na jej życiu osobistym: „Kolejni narzeczeni odchodzili w siną dal, bo nie mogli znieść tego ciągłego szarpania mnie za rękaw i pytania widzów: A co z Jankiem?”.
Ikona polskiego kina lat sześćdziesiątych wycofała się z życia publicznego i od wielu lat konsekwentnie odmawia kontaktu z mediami. Opowieść Krzysztofa Tomasika to próba wyjaśnienia, na czym polegał fenomen aktorki, za której twarz „każdy by się zabić dał”.
Spotkanie poprowadzi filmoznawczyni Katarzyna Wajda.
Książkę „Poli Raksy twarz” opublikowało Wydawnictwo Czarne.
Wstęp wolny. Bezpłatne wejściówki dostępne w recepcji „Alternatyw” i online: https://tinyurl.com/4t7ey64c
Advertisement

Event Venue & Nearby Stays

Ursynowskie Centrum Kultury „Alternatywy”, ulica Indiry Gandhi 9, 02-776 Warszawa, Polska,Warsaw, Poland, Warsaw, Poland

Tickets

Sharing is Caring: