Advertisement
„Historia Jakuba” to według Jana Bończy-Szabłowskiego jeden z najważniejszych dramatów Tadeusza Słobodzianka.
Pasjonująca opowieść o pogmatwanych losach Polaków i Żydów. O wzajemnych uprzedzeniach i walce ze stereotypami („Rzeczpospolita”). Spektakl wyreżyserowany przez, mającą na swoim koncie przede wszystkim cieszące się uznaniem realizacje najnowszej dramaturgii, Aldonę Figurę inspirowany jest prawdziwą historią księdza i filozofa Romualda Jakuba Wekslera-Waszkinela, który już jako ksiądz dowiaduje się o żydowskich korzeniach i próbuje zgłębić religię przodków.
Monodram to najtrudniejsza forma teatralna, przeznaczona dla wybitnych aktorów. Łukasz Lewandowski w mistrzowski sposób opowiada historię żydowskiego księdza Romualda Jakuba Wekslera Waszkinela, wcielając się w główną postać i kilkanaście innych towarzyszących życiu Jakuba. Samotność na scenie wielkiego aktora powiększa w niezwykły sposób tragizm losu postaci.
Autorką scenografii i kostiumów jest Joanna Zemanek, która wcześniej współpracowała z A. Figurą, między innymi, przy spektaklach „Kruk z Tower”, „I że cię nie opuszczę”, „Protest”.
Łukasz Lewandowski – Absolwent Akademii Teatralnej w Warszawie gdzie obecnie wykłada. Aktor teatralny, telewizyjny, radiowy, filmowy i dubbingowy, reżyser polskiego dubbingu. Jego debiutem scenicznym była rola satyra pierwszego w sztuce Stanisława Wyspiańskiego Noc listopadowa. Sceny dramatyczne (1997) w reżyserii Jerzego Grzegorzewskiego na scenie Teatru Narodowego, gdzie występował w latach 1998-2005. W 1998 roku ukończył studia na wydziale aktorskim warszawskiej Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza. Jest także absolwentem podyplomowych studiów PR na Uniwersytecie Warszawskim. Występował w Teatrze Atelier im. Agnieszki Osieckiej w Sopocie (2000) i Teatrze Dramatycznym w Warszawie (2007). Ostatnio można go zobaczyć na deskach Teatru Praga w Jaskiniowcu Roba Beckera w reżyserii Dainiusa Kazlauskasa. Po raz pierwszy trafił na szklany ekran w telewizyjnej adaptacji powieści Edmunda Niziurskiego Sposób na Alcybiadesa (1998) u boku Andrzeja Nejmana, Małgorzaty Foremniak i Aleksandry Woźniak. Stał się znany z roli organisty Piotra w serialu TVP1 Ojciec Mateusz (2008). Bardzo często współpracuje z radiem, jego głos jest również obecny w polskiej wersji wielu filmów, m.in. jako głos Zgredka w Harrym Potterze. Od 2008 roku jest również reżyserem dubbingu.
Tadeusz Słobodzianek – Dramatopisarz, dramaturg, krytyk teatralny, reżyser w latach 2012-2022 dyrektor naczelny i artystyczny Teatru Dramatycznego m.st. Warszawy, dyrektor Teatru Na Woli Im. Tadeusza łomnickiego w latach 2010-2012, twórca i dyrektor artystyczny projektu edukacyjnego Laboratorium Dramatu oraz Szkoły Dramatu.
Autor dramatów: „Historia o żebraku i osiołku” (1980), „Baśń jesienna” (1981), „Pułapka” (1983), „Car Mikołaj” (1987), „Obywatel Pekosiewicz” (1989), „Turlajgroszek” (wspólnie z Piotrem Tomaszukiem, 1990), „Prorok” (1991), „Jaskółeczka” (1992), „Merlin – Inna historia” (1993), „Kowal Malambo” (1993), „Sen pluskwy, czyli towarzysz Chrystus <<krasnogruda>>” (2000). W 2009 napisał dramat „Nasza Klasa”, którego premiera odbyła się w tym samym roku w Royal National Theather w Londynie. Tekst został nagrodzony Nagrodą Literacką Nike 2010. Dramat był wielokrotnie wystawiany w Stanach Zjednoczonych, gościł też w teatrach Kanady, Anglii, Brazylii, Japonii, Hiszpanii, Włoch, Węgier, Szczecji, Czech, Litwy i Izraela. Jego polska premiera odbyła się w 2010 r. w teatrze na Woli w rezyserii Ondreja Spišáka.
W latach 2010-2012 był dyrektorem Teatru na Woli im. Tadeusza Łomnickiego. W 2012 objął stanowisko dyrektora naczelnego i artystycznego Teatru Dramatycznego m.st Warszawy, co doprowadziło do połączenia Teatru na Woli i Teatru Dramatycznego w jedną instytucję. Za dyrekcji Tadeusza Słobodzianka repertuar Teatru Dramatycznego układa się w kilka nurtów. Konsekwentnie realizowane były prapremiery i premiery współczesnej dramaturgii polskiej i zagranicznej. Prapremiery miały również dramaty Tadeusza Słobodzianka takiej jak: „Młody Stalin”, „Historia Jakuba”, „Niedźwiedź Wojtek”, „Fatalista”.
TWÓRCY
Autor spektaklu: Tadeusz Słobodzianek
W roli tytułowej: Łukasz Lewandowski
Reżyseria: Aldona Figura
Scenografia, kostiumy: Joanna Zemanek</krasnogruda>
Advertisement
Event Venue & Nearby Stays
ul. Jezuicka 18, 20-113 Lublin, Poland, ulica Jezuicka 18, 20-113 Lublin, Polska,Lublin, Poland
Tickets