Advertisement
15.02.2025Віденська класика
Юрій Шутко, флейта
Анастасія Бика, фортепіано
Програма:
Й. Гайдн – Соната № 8 G–Dur
1. Allegro moderato
2. Adagio
3. Finale: Presto
В.А. Моцарт – Соната № 5 C–Dur, KV 14
1. Allegro
2. Allegro
3. Menuetto I, Menuetto II en Carillon
Л. Бетховен – Соната № 5 F–Dur «Весняна», op. 24
1. Allegro
2. Adagio molto espressivo
3. Scherzo. Allegro molto
4. Rondo. Allegro ma non troppo
Геніальна музика віденських класиків звучатиме у Музеї книги та друкарства України. У час повномасштабної війни це можна сприймати як музикотерапію. У програмі концерту Ю. Шутко (флейта) та Анастасія Бика (фортепіано) представлять перші дитячі композиції Моцарта та знаменитий шедевр молодого Бетховена, а також останній прижиттєвий твір Гайдна.
Соната Гайдна №8, соль-мажор для флейти і фортепіано є копією струнного квартету «Лобковіц», створеного 1799 року, з усіченням третьої частини із чотирьох – Менуету з Тріо. Ця версія твору виявилася диявольськи складною для дуету виконавців як у технічному, так і художньому аспекті. У ньому музичний гумор композитора, який і на старості був знаним веселуном та дотепником, набув гротескного й часом навіть саркастичного забарвлення із нотками ностальгічної лірики.
В. А. Моцарт свої перші сонати написав у вісім років під час перебування у Лондоні, де разом із батьком давав концерти місцевим аристократам та особисто королю Георгу ІІІ із дружиною – королевою Шарлоттою. Ця королівська пара дуже любила музику, тому із захватом слухала виступи маленького вундеркінда, який імпровізував на клавесині, скрипці та органі.
Король Георг ІІІ не вважав порушенням етикету сидіти поруч із маленьким Вольфгангом і перегортати йому нотні аркуші, коли той акомпанував на клавірі королеві Шарлотті, яка мала приємний голос і добре співала. Тож, не дивно, що невдовзі вундеркінд саме їй присвятив свої перші твори – шість флейтових сонат. Вона ж на знак подяки звеліла вручити йому п'ятдесят гіней та люб'язного листа.
У концертній програмі прозвучить п’ята соната Моцарта для флейти та фортепіано, яка є найдовершенішим та найскладнішим твором цього циклу. Вона вражає дитячою безпосередністю, світлістю й щирістю звучання флейтових тем, які перекликаються із грайливою партією фортепіано.
Соната Людвіга ван Бетховена (1770 – 1827) для скрипки і фортепіано № 5, "Весняна" (флейтовий переклад – Ю. Шутка). Над нею композитор працював протягом 1800–1801 років. Присвятив її своєму покровителю, успішному промисловцю і банкіру Відня – графу Моріцу фон Фріцу, який був відомим колекціонером картин, книг та монет, а також меценатом віденських музикантів.
Відомо, що Бетховен рідко і неохоче допускав спроби дати його творам конкретні назви – "Місячна", "Патетична" тощо. Опираючись "конкретизації" твору, він якось перед прем'єрою Шостої симфонії навіть роздав публіці програмки з поясненням, що ця музика є вираження почуттів, аніж живописом. Те саме можна сказати і про сонату, за якої (в силу радісної, пасторальної інтонації) закріпилася назва "Весняна". Цій музиці властива яскрава образність, а не звуконаслідування і натуралістичність.
Усі ці твори становлять золотий доробок Віденських класиків.
Поціновувачі класичної музики не тільки зможуть послухати твори великих віденців для флейти і фортепіано, а й почути музикознавчу розповідь виконавця, кандидата мистецтвознавства Юрія Шутка про таємниці створення цих композицій та цікаві факти з життя їх авторів.
Квитки: https://filarmonia.com.ua/uk/kyiv/muzknigi-i-drukarstva-ukraini-videnska-klasika-93805.html
Advertisement
Event Venue & Nearby Stays
Музей книги і друкарства України, Лаврская улица, 21 корп 8, Київ, 01010, Україна,Kyiv, Ukraine, Kiev
Tickets